Počítačový systém írskeho zdravotníctva zasiahol kybernetický útok. Všetky informačné systémy boli dnes teda vypnuté z dôvodu ochrany pred vydieračským softvérom, ale program očkovania proti Covidu-19 to neovplyvnilo, uviedol prevádzkovateľ služieb.

Šéf írskej zdravotnej služby (HSE) Paul Reid povedal, že kroky boli prijaté ako preventívne opatrenie s cieľom ochrániť čo najväčšie množstvo informácií. V Dubline jedna z pôrodníc zrušila všetky ambulantné ošetrenia. To sa ale netýka žien tehotných 36 týždňov a viac alebo žien vyžadujúcich naliehavú starostlivosť.

KK55 Washington - Americký prezident Joe Biden hovorí 8. apríla 2021 vo Washingtone. Americký demokratický prezident Joe Biden predstavil vo štvrtok sériu opatrení zameraných na riešenie problému násilia páchaného strelnými zbraňami, ktorý nazval
Neprehliadnite

Útok na Colonial Pipeline zrejme prišiel z Ruska, USA ale neobviňuje Moskvu, vyhlásil Biden

,,Je to veľmi sofistikovaný útok, nie je to len bežný útok. Má vplyv na všetky naše národné a lokálne systémy, ktoré by boli zapojené do všetkých našich služieb," povedal Reid verejnoprávnej televízii RTÉ. ,,Očkovací program našťastie pokračuje, je to oddelený systém," vysvetlil Reid. Útok podľa neho postihol prevažne informácie uložené na centrálnych serveroch, a nie nemocničné zariadenia.

Vydieračský program, ktorý si užívateľ nechtiac stiahne napríklad kliknutím na zdanlivo neškodný link v e-maile, zablokuje prístup k systému a za odblokovanie požaduje výkupné. Takýto útok sa teda líši od krádeží dát a informácií a iných hackerských útokov.