Spojené štáty majú dôvodné podozrenie, že hekerské útoky na spoločnosť Colonial Pipeline boli vedený z Ruska, tamojšiu vládu s ním ale nespájajú. Vo štvrtkovom prejave k incidentu, kvôli ktorému sa dočasne zastavila prevádzka kľúčovej siete pre prepravu ropných produktov v USA, to uviedol americký prezident Joe Biden. Podľa agentúry AP sa necelý týždeň po začiatku výpadku na internete šírili najrôznejšie dezinformácie vykresľujúce Bidenovu administratívu ako strojce krízy.

Tá začala minulý piatok, kedy sa počítačová sieť Colonial Pipeline podľa vyjadrení firmy stala terčom ransomwaru, čiže vydieračského programu, ktorý zablokuje prístup do systému. Podľa štvrtkových slov Bidena sa odvtedy prevádzkovateľovi podarilo takmer kompletne obnoviť prevádzku rozsiahlej siete potrubí na prepravu ropných produktov z Texasu až na severovýchod USA. Americkí vyšetrovatelia kyberútoky pripísali skupine Darkside spájanej v médiách s východnou Európou a Colonial Pipeline jej podľa informácií amerických médií vyplatila výkupné požadovanej za odomknutie systému.

Nemyslíme si, zdôrazňujem, nemyslíme si, že do tohto útoku bola zapojená ruská vláda," povedal pri vystúpení v Bielom dome Biden. „Máme však veľký dôvod domnievať sa, že zločinci, ktorí útok vykonali, žijú v Rusku. Odtiaľ to prišlo," pokračoval americký prezident.

Colonial Pipeline
Neprehliadnite

Colonial Pipeline začala v USA obnovovať prevádzku svojej siete produktovodov

Biden podľa CNN dodal, že Moskva by mala bojovať proti aktivitám hekerov na svojom území. Taktiež nevylúčil možnosť odvetného útoku USA proti Darkside v snahe „narušiť ich schopnosť operovať". Podľa Bidenovej hovorkyne Biely dom v tomto smere čakal na stanovisko veliteľstva kybernetických operácií pri ministerstve obrany.

Vedľa oficiálnej verzie príbehu o útoku na Colonial Pipeline sa objavuje tiež rad nepodložených špekulácií šírených okrem iného konzervatívnymi webmi a komentátormi v snahe vykresliť Bidenovu vládu ako pôvodcu chaosu, uvádza AP. Podľa týchto príspevkov Washington nielenže dočasný výpadok najväčšej americkej siete produktovodov nezvládol, ale celý ho zosnoval.

Niektoré dezinformácie označujú za zdroj problémov Bidenov dekrét, iné dávajú fronty na čerpacích staníciach vyvolané obavami z nedostatku pohonných hmôt do súvislosti so „zelenou novou dohodou", čo je sada návrhov časti Demokratickej strany na boj proti klimatickým zmenám. Po sieťach koluje grafika označujúca situáciu na východnom pobreží USA za „Bidenovu benzínovú krízu" alebo komentár s divokou špekuláciou o tom, že vypnutie produktovodnej siete bolo súčasťou akéhosi sprisahania.

Colonial Pipeline
Neprehliadnite

Colonial Pipeline zaplatila hekerom takmer päť miliónov dolárov

Tieto zavádzajúce informácie sa podľa AP začali výraznejšie šíriť v pondelok, keď guvernér štátu Severná Karolína Roy Cooper vyhlásil kvôli výpadku dodávok ropných produktov krízový stav. Analytická spoločnosť Zignal Labs potom zistila, že kritiku Bidena obsahovali niektoré z najpopulárnejších tweetov na tému palivového výpadku.

„Ľudia sa nemôžu sťažovať na ceny benzínu, keď žiadny benzín nie je," znel popis u jedného z takýchto príspevkov, ktorý na Twitteri zdieľala aj republikánska kongresmanka Lauren Boebertová. „Dnes nedostatok benzínu, zajtra nedostatok potravín?" uviedla zasa moderátorka televízie Fox Tomi Lahrenová, pričom situáciu podávala ako predzvesť „socializmu", ktorým republikáni a ich spojenci dlhodobo strašia.

Príbeh o „Bidenovej benzínovej kríze" podporil aj bývalý americký prezident Donald Trump. V stredajšom vyhlásení svojho nástupcu obvinil z vytvárania „jednej krízy za druhou". „Najskôr sme mali Bidenovu krízu na hranici ... potom Bidenovu ekonomickú krízu, potom Bidenovu izraelsku krízu a teraz máme Bidenovu benzínovú krízu," uviedol.

Podľa AP je verejná debata okolo výpadku pri Colonial Pipeline pre Bidenovu administratívu ďalším problémom po neuspokojivej mesačnej správe o raste pracovných miest a eskalácii konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi. Ceny pohonných hmôt boli už predtým na vzostupe a pri „skupovaní paliva a frontoch u benzíniek je zložité prevziať kontrolu nad naratívom".