Stroj s názvom Kosar je domácej výroby, schopný niesť rôzne druhy zbraní a bude sa využívať na krátke vzdušné podporné misie, uviedla iránska tlačová agentúra Tasním.

Štátna televízia vysielala naživo slávnostnú ceremóniu v Teheráne, na ktorej stíhacie lietadlo preletelo v prítomnosti prezidenta Hasana Rúháního. V stredu krajina slávi Deň národného obranného priemyslu.

Agentúra Reuters pripomína, že Irán poslal zbrane a tisícky vojakov do Sýrie na podporu prezidenta Bašára Asada v sedem rokov trvajúcej občianskej vojne. Iránske vzdušné sily sú však obmedzené zrejme iba na niekoľko desiatok útočných strojov – či už ruskej výroby, alebo amerických typov zaobstaraných ešte pred iránskou revolúciou z roku 1979.

Irán predstavil v roku 2013 bojové lietadlo domácej výroby Káhir-313, ale niektorí odborníci v tom čase spochybňovali jeho životaschopnosť. V Iráne došlo k rozvoju rozsiahleho domáceho obranného priemyslu, keď krajina čelila medzinárodným sankciám a embargám, ktoré jej bránili dovážať mnohé zbrane.