Americká banka Goldman Sachs Group kúpi fintech GreenSky za 2,24 miliardy dolárov (1,9 miliardy eur). Touto akvizíciou posilní svoju divíziu retailového bankovníctva Marcus.

Newyorský finančný koncern zaplatí za každú akciu GreenSky 0,03 svojej kmeňovej akcie, čo zodpovedá cene približne 12,11 dolára na akciu. To je približne o 56 % viac v porovnaní s utorkovou zatváracou cenou GreenSky na úrovni 7,77 dolára.

Spotrebitelia v posledných rokoch čoraz viac využívajú splátkové programy, ktoré poskytujú firmy, ako sú Afterpay alebo Affirm Holdings. Goldman Sachs už spolupracuje s Apple na splátkovom programe, uviedli zdroje oboznámené so záležitosťou v júli. Banka získa akvizíciou GreenSky fintech firmu, ktorá spolupracuje s viac než 10-tisíc obchodníkmi, aby mohla ponúknuť rôzne spôsoby splácania nákupov svojim zákazníkom.

Banky využívajú technológiu GreenSky na poskytovanie úverov spotrebiteľom s veľmi vysokým alebo vysokým úverovým ratingom. Firma spravuje úverové portfólio v objeme okolo 9 miliárd dolárov a približne 4 milióny zákazníkov financovalo nákupy v hodnote viac než 30 miliárd dolárov s využitím jej technológie od založenia GreenSky v roku 2006.

Správne rady Goldman Sachs a GreenSky už akvizíciu schválili. Ešte ju musia odobriť akcionári GreenSky a uzavrieť by sa mala v poslednom kvartáli tohto roka alebo v 1. štvrťroku 2022.

Vakcína Moderna bola doposiaľ pomenovaná po firme, ktorá ju vyvinula.
Neprehliadnite

Pandémia umožnila narásť nielen výrobcom vakcín, ale aj špeciálnej logistike a fintechom