Do zlepšenia nemocničnej infraštruktúry na Slovensku mieri v rámci Plánu obnovy a odolnosti historická investícia vo výške 1,1 miliardy eur. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) považuje investície do regionálnych nemocníc za jednu z kľúčových podmienok, aby sa zlepšila kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre slovenských pacientov. Investície z Plánu obnovy a odolnosti majú byť použité efektívne a v prospech pacienta, uviedla ANS.

Nemocnice pripravené na projekty

Nemocnice združené v ANS sú preto pripravené vypracovať projekty a žiadať o prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti na modernizáciu nemocničných budov a infraštruktúry. Regionálne nemocnice sú dlhodobo na okraji záujmu a pre podfinancovanie slovenského zdravotníctva naakumulovali obrovský investičný dlh, pripomína asociácia.

Podľa viacerých odhadov v slovenských nemocniciach chýbajú 3 miliardy eur, z ktorých značná časť sa týka práve nemocníc v regiónoch. Prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti predstavujú pre lokálne nemocnice obrovskú pomoc a zároveň potenciál ich zlepšenia.

Nezabúdať na pacientov v regiónoch 

„Veríme preto, že v rámci pripravovaných investícii sa nezabudne ani na pacientov v regiónoch. Od samospráv, regionálnych predstaviteľov a aj samotných pacientov cítime obrovskú vôľu spolupracovať na efektívnom využití investícii do zlepšenia ich nemocníc,“  povedal Marián Petko, prezident Asociácie nemocníc Slovenska.

ANS  už pri prijatí reformy optimalizácie siete nemocníc deklarovala, že kľúčovým predpokladom úspechu reformy bude zabezpečenie stabilného financovania slovenského zdravotníctva. Prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti by mali v prvom rade zlepšiť podmienky poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov a aj zdravotnícky personál.
 
„Krajšie a modernejšie budovy nemocníc sú jedným z kľúčových predpokladov toho, aby sme dokázali slovenských lekárov a sestry udržať na Slovensku. Najmä regionálne nemocnice čelia tlaku, aby pre personál zostali atraktívne a vedeli mu zabezpečiť adekvátne podmienky,“ dodal M. Petko.

Nemocnica v Žiari nad Hronom.
Neprehliadnite

Komplexná reforma zdravotníctva dostala zelenú. Čo bude ďalej?