Existencia mnohých špecializovaných zdravotníckych zariadení je vážne ohrozená. Ak nedôjde k ich dofinancovaniu, mnohé z nich budú nútené pristúpiť k hromadným prepúšťaniam. Upozornila na to v stanovisku Asociácia nemocníc Slovenska (ANS).

„Mnohé špecializované zdravotnícke zariadenia, ako napríklad psychiatrické, doliečovacie alebo zariadenia následnej starostlivosti, sú financované v závislosti od počtu hospitalizovaných pacientov, teda od výkonu, ktorý, prirodzene, výrazne klesá z dôvodu karanténnych a bariérových opatrení na zamedzenie šírenia ochorenia covid-19,“ poukázala ANS.

Paušálna mesačná úhrada?

ANS požiadala zdravotné poisťovne aj rezort zdravotníctva o financovanie vybraných špecializovaných zdravotníckych zariadení formou paušálnej mesačnej úhrady počas pandémie.

Ambulantní lekári začali vo štvrtok oficiálne očkovať proti ochoreniu COVID-19. Podávať budú očkovaciu látku Comirnaty od spoločnosti Pfizer/ Biontech. Na brífingu v Dolnom Kubíne to oznámil premiér Eduard Heger (OĽANO). Na snímke ľudia počas očkovania u ambulantného lekára, v Dolnom Kubíne 1. júla 2021. FOTO TASR - Miroslava Mlynárová
Neprehliadnite

Všeobecní lekári vyvrátili medializované informácie o neordinovaní svojich kolegov

Rovnakým spôsobom sú financované všeobecné nemocnice, ktoré majú garanciu plného finančného príjmu aj napriek výpadku výkonov pre pandémiu.

ANS pripomenula, že opatrenia sú náročnejšie na personál a aj na priestor. Prevádzkovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti je v tomto období podstatne náročnejšie aj pri menšom počte pacientov.

Neudržateľná situácia

„Pre nižší stav pacientov však klesajú aj úhrady od zdravotných poisťovní, ktorých výška znemožňuje ďalšie fungovanie týchto špecializovaných zariadení na doterajšej úrovni," skonštatovala ANS.

Neprehliadnite

Kauza pľúcne ventilátory len ukázala, koľko ľudí to zabalilo v zdravotníctve

Súčasná situácia sa pre zariadenia stáva neudržateľnou a špecializované nemocnice zvažujú v krátkom čase hromadné prepúšťanie zamestnancov.

„Odpoveďou zdravotných poisťovní na túto legitímnu požiadavku je, že na takéto úhrady nemajú zdroje, nakoľko Ministerstvo financií SR zablokovalo prostriedky pre zdravotníctvo na tento rok vo výške 232 miliónov eur," priblížila ANS.

Na snímke je TREND konferencia Zdravotnícky manažment v hoteli Carlton.
Neprehliadnite

Uvoľnenie financií za poistencov štátu nie je ani zďaleka dostatočné, upozorňuje Union

ANS preto vyzýva Ministerstvo financií SR na uvoľnenie finančných prostriedkov. To tento týždeň informovalo, že uvoľnilo zo sumy 90 miliónov eur.

Ministerstvo financií SR ďalšie uvoľňovanie peňazí pre zdravotníctvo nevylúčilo. „Na ďalšie dáta za mesiac november ministerstvo financií čaká a po ich spracovaní a analýze rozhodne o ďalšom postupe," uviedol pre TASR tlačový odbor rezortu financií.