Počet zahraničných zamestnancov na Slovensku neustále rastie, pričom ku koncu mája ich u nás pracovalo viac než 120-tisíc. Najčastejšie prichádzajú z Ukrajiny, Srbska, Rumunska či Indie, nachádzajúc uplatnenie najmä v priemysle, logistike, stavebníctve a službách. Zamestnávanie cudzincov už nie je výnimkou, výzvou ale ostáva ich integrácia.

„Zamestnávanie pracovníkov z iných krajín nie je iba o obsadení voľného miesta. Kľúčové je, ako sa firmám darí zahraničných zamestnancov začleniť do tímu,“ uviedla marketingová riaditeľka agentúry Grafton Jitka Kouba. Cudzinci neraz čelia jazykovým bariéram, rozdielnym pracovným návykom či kultúrnym očakávaniam, čo môže viesť k problémom alebo nepochopeniu v kolektíve.

Firmy, ktoré sa adaptácii venujú systematicky, majú stabilnejšie tímy a menej problémov v medziľudských vzťahoch na pracovisku. Dôležité je vytvoriť priestor na vzájomné porozumenie a komunikáciu, čo môže zahŕňať jazykové kurzy, interkultúrne školenia, mentoring či podporu mimo pracoviska. „Kým niektoré spoločnosti majú prepracované onboardingové procesy aj systém mentorov, iné očakávajú, že sa noví pracovníci prispôsobia sami, čo ale z dlhodobého hľadiska nefunguje,“ upozorňuje Kouba.

Podpora rôznorodosti a vytváranie inkluzívneho prostredia sú investíciou, ktorá sa firmám vráti. „Ak zahraničný zamestnanec cíti, že je prijatý a chápe, čo sa od neho očakáva, podáva lepší výkon a stáva sa lojálnym členom tímu,“ uzavrela Kouba.

Odborníci odporúčajú, aby sa firmy na adaptáciu pripravili ešte pred príchodom nových ľudí, a to nielen po technickej, ale najmä po ľudskej stránke.

Ďalšie dôležité správy

A general picture of foreign workers for the East Coast Rail Link (ECRL) railway project.The infrastructure project designed to improve connectivity between Peninsular Malaysia March 7, 2023
Neprehliadnite

V SR pracuje rekordný počet cudzincov, ich podiel na vysokokvalifikovaných pozíciách ale klesá