Spotrebiteľské ceny v Nemecku zaznamenali minulý mesiac mierne spomalenie rastu, aj naďalej však zostávajú na vysokej úrovni. Uviedol to nemecký štatistický úrad Destatis, ktorý zverejnil konečné údaje, pričom potvrdil odhad z konca júla.

Medziročná miera inflácie v Nemecku dosiahla v júli 7,5 percenta po 7,6-percentnom raste spotrebiteľských cien v predchádzajúcom mesiaci. Úrad tak potvrdil predbežné údaje, ktoré zverejnil 28. júla.

Aj keď sa rast cien spomalil, stále sa drží v blízkosti rekordnej úrovne, ktorú inflácia zaznamenala v máji. Vtedy dosiahla 7,9 percenta.      

Na rast cien aj v júli pôsobili v najväčšej miere energie, aj keď sa tempo ich rastu zmiernilo. Ceny energií sa v júli zvýšili o 35,5 percenta po 38-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci.

Naopak, ceny potravín tempo rastu zrýchlili. Zatiaľ čo v júni vzrástli o 12,7 percenta, v júli rast dosiahol 14,8 percenta. Ceny potravín sa tak zvýšili piaty mesiac po sebe.

Ďalšie dôležité správy

KK18 archív Berlín - Na archívnej snímke z 1. júla 2022 nemecký minister financií Christian Lindner v Berlíne. Nemecký minister financií Christian Lindner plánuje v roku 2023 balík vo výške 10,1 miliardy eur na pomoc daňovým poplatníkom, ktorý sa chystá predstaviť na budúci týždeň. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 01.07.2022, Berlin: Christian Lindner (FDP), Bundesminister der Finanzen, stellt den Regierungsentwurf für den Bundeshaushalt 2023 und den Finanzplan bis 2026 in der Bundespressekonferenz vor. (
Neprehliadnite

Nemecko plánuje zmeny, chce pomôcť domácnostiam vyrovnať sa s infláciou