Miera inflácie v eurozóne sa v januári výrazne spomalila, tempo spomalenia však bolo o niečo miernejšie, než uvádzal predbežný odhad zo začiatku februára. Naďalej je to však najnižšia miera inflácie v eurozóne za osem mesiacov. TASR o tom informuje na základe spresnených údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Spotrebiteľské ceny v eurozóne sa v januári zvýšili medziročne o 8,6 percenta, zatiaľ čo v predbežnom odhade z 1. februára uvádzal Eurostat infláciu na úrovni 8,5 percenta. Na porovnanie, v decembri sa spotrebiteľské ceny v menovom bloku zvýšili o 9,2 percenta a v januári minulého roka dosiahla medziročná inflácia 5,1 percenta.

Zmiernenie rastu cien energií

Aj naďalej je to však najnižšia miera inflácie v eurozóne od mája 2022, v ktorom podľa údajov portálu tradingeconomics dosiahla 8,1 percenta. Výrazne sa pod to podpísalo zmiernenie rastu cien energií. Zatiaľ čo v decembri sa ceny energií zvýšili medziročne o 25,5 percenta, v januári ich rast predstavoval 18,9 percenta.

Na druhej strane, ceny priemyselných tovarov mimo energií zrýchlili rast zo 6,4 percenta na 6,7 percenta a ceny potravín, nealkoholických nápojov a tabakových výrobkov vzrástli o 14,1 percenta, zatiaľ čo v decembri rast dosiahol 13,8 percenta. Ceny služieb pokračovali v stabilnom raste na úrovni 4,4 percenta.

Jadrová inflácia, ktorá nezahrnuje nestabilné ceny, ako sú ceny potravín a energií, však v januári zrýchlila na rekordnú úroveň 5,3 percenta, uviedol tradingeconomics. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v eurozóne v januári klesli o 0,2 percenta, čo predstavuje pokles tretí mesiac po sebe.

Medziročná miera inflácie v EÚ

V širšej Európskej únii dosiahla medziročná miera inflácie v januári 10 percent oproti 10,4-percentnej úrovni v decembri. Pred rokom predstavovala 5,6 percenta.

Najnižšiu medziročnú infláciu v Európskej únii zaznamenali v januári Luxembursko (5,8 percenta), Španielsko (5,9 percenta) a Cyprus a Malta, kde v obidvoch prípadoch inflácia dosiahla 6,8 percenta. Naopak, najvyššiu vykázali Maďarsko (26,2 percenta), Lotyšsko (21,4 percenta) a Česko, ktoré zaznamenalo rast spotrebiteľských cien na úrovni 19,1 percenta. Miera inflácie na Slovensku dosiahla 15,1 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Inflácia v Rakúsku zrýchlila začiatkom roka na historické maximum