Čínsky telekomunikačný gigant Huawei v utorok oznámil, že predáva svoju značku cenovo dostupných smartfónov Honor v snahe zachrániť ju, keďže ju ochromili sankcie USA. Huawei vo svojom vyhlásení uviedol, že jeho spotrebiteľská divízia je pod „enormným tlakom" pre nedostupnosť komponentov potrebných pre výrobu smartfónov.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zaradila totiž Huawei na čiernu listinu. To znamená, že firmy z USA nemôžu s čínskym gigantom obchodovať bez špeciálneho povolenia. Dôvodom je podozrenie, že Huawei uľahčuje vláde v Pekingu špionáž, čo čínsky koncern opakovane poprel. Sankcie bránia Huawei nakupovať americké procesorové čipy a ďalšie technológie.

Továreň značky Tesla
Neprehliadnite

Tesla sa stane súčasťou indexu S & P 500, akcie spoločnosti stúpli

Rozhodnutie o predaji divízie cenovo dostupných inteligentných telefónov bolo „prijaté priemyselným reťazcom Honor s cieľom zabezpečiť svoje vlastné prežitie," uviedol Huawei. Huawei tvrdí, že po dokončení predaja nebude vlastniť žiadne podiely, ani sa nebude podieľať na riadení novej spoločnosti. Kupujúcim je firma Shenzhen Zhixin New Information Technology, štátna spoločnosť z mesta Šen-čen na juhu Číny, kde má svoje sídlo aj Huawei. Finančné podrobnosti dohody neboli zverejnené. Spoločnosť Huawei uviedla, že ročne dodáva na trh viac ako 70 miliónov smartfónov Honor. USA s odvolaním na bezpečnostné obavy tlačia na európske krajiny a ďalších spojencov, aby pri budovaní svojich sietí 5G nevyužívali technológie od Huawei.