„Už nám dochádza trpezlivosť“, ozýva sa z rôznych kútov Európy, ktorá je už vyše roka prakticky zatvorená. Tisíce mŕtvych, ekonomika na kolenách a ozdravný plán, ktorý budú Európania splácať roky. Svetlo na konci tunela vidia odborníci a lekári v očkovaní, ktoré beží naplno.

Podľa mnohých bude situácia do leta omnoho lepšia a svet bude krajší nielen kvôli slobodnejšiemu cestovaniu, ale aj pre nízke počty pozitívnych na Covid-19. Aspoň v to dúfame.

Nízke počty znamenajú aj nižší počet úmrtí. Slovensko stále očakáva, že nadchádzajúce leto bude krajšie, lepšie a mnoho Slovákov ho túži prežiť na pláži. V Afrike je však situácia iná.

Sputnik je už realitou v desiatkach krajín sveta. Väčšina štátov EÚ však stále váha.
Neprehliadnite

Očkovacie pasy: Sputnik V môže získať výnimku a ako budú cestovať nezaočkovaní

Najmenej vakcín má Afrika

Na príklade Izraela vidíme, že očkovanie je cesta, ktorá prináša slobodu. V počte zaočkovaných patrí krajina medzi najrýchlejšie na svete, čo sa začína prejavovať na zníženom počte úmrtí a nových prípadov nakazenia.

Keď sa však pozrieme do Afriky, rýchlosť očkovania je žalostná. Napríklad Keňa očakáva, že zaočkuje len 30 percent obyvateľstva do roku 2023. Tá je práve bohatšou krajinou v regióne, napriek tomu očkuje veľmi pomaly.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa