V Holandsku, v krajine, ktorá je druhým najväčším exportérom poľnohospodárskych produktov na svete, sa majú emisie oxidu dusíka v najbližších ôsmich rokoch znížiť na polovicu. Ak by sa to podarilo, spokojná by bola Európska únia, aj súčasná holandská vláda.

Oveľa menej optimizmu v rámci plánov na „zelené zajtrajšky“ však prejavili holandskí farmári. Tvrdia, že vláda ich dlhodobo ignoruje, hoci v uplynulých rokoch mnohí z nich na svojich farmách už zaviedli niekoľko opatrení a technológií na zníženie emisií. Na to, že vládne plány sú prehnané a európske ciele je možné splniť aj miernejšími opatreniami, však upozornilo aj holandské ministerstvo financií.

To, že je medzi poľnohospodármi extrémna nedôvera voči vláde, musel po najnovšom rokovaní priznať aj Johan Remkes. Vláda ho ustanovila za mediátora v rokovaniach s farmármi, no tí s ním už niekoľko týždňov odmietali rokovať. Aj preto, že sa vyslovil za odkupovanie fariem a je tvrdým zástancom európskej zelenej politiky. Nakoniec sa ale spoločné rokovania s poľnohospodárskymi organizáciami v prvý augustový piatok začali.

Rokovania odštartovali, obhajujú sa pozície

Príliš veľa nariadení, nezodpovedané otázky a nedostatočne uznaný pokrok, ktorý sa už v posledných rokoch v poľnohospodárskom sektore dosiahol – to kritizujú farmári a žiadajú vládu, aby viac počúvala ich požiadavky.

Podľa J. Remkesa bolo stretnutie v Utrechte mimoriadne konštruktívne a bolo najmä o „vzájomnom spoznávaní pozícií oboch strán“. Holandská únia LTO, ktorá združuje viac ako 35-tisíc podnikateľov v agrosektore, tvrdí, že farmári sú zjednotení viac ako kedykoľvek predtým. Postupne by sa tento mesiac mali k celej problematike za rokovacím stolom vyjadriť aj zástupcovia jednotlivých regiónov, environmentálne skupiny a ďalšie organizácie.

Aj samotný premiér Mark Rutte hľadá v týchto dňoch spôsoby, ako upokojiť nahnevaných farmárov. Tvrdí, že sa ich snaží pochopiť a ako gesto porozumenia nedávno navštívil jednu z fariem, ktorá sa zameriava na mliečnu produkciu. Na Twitteri napísal, že „spoločný dialóg je to, čo nás posúva ďalej“. Či sa však predstavy vlády a farmárov budú posúvať rovnakým smerom, to je zatiaľ viac ako otázne.

Najnovšie sa však premiér M. Rutte ospravedlnil za zverejnenie mapy, ktorá ukazovala miesta, kde znečistenie spôsobilo najväčšie škody, a kde sa bude musieť výrazne znížiť. Mapa vyvolala medzi farmári zdesenie a v reakcii na ňu a na obavy zo zatvárania fariem sa začali protestné akcie.

Premiér počas rokovania priznal, že komunikácia vlády sa bude musieť zlepšiť, uvádza Dutchnews.

Vzťahy sú naštrbené

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa