Ten sa objavil v chovnej stanici kačíc v Biddinghuizene v severovýchodnej provincii Flevoland a všetkých 16-tisíc kačíc by malo byť usmrtených ešte v piatok.

Ministerstvo okamžite vyhlásilo v celej krajine povinnosť chovu sliepok v uzatvorených kurínoch. Úrady preverili štyri ďalšie chovné stanice v tesnej blízkosti farmy. V okruhu zhruba 10 kilometrov od dotknutej chovnej stanice úrady vyhlásili zákaz prevozu hydiny a vajec.

V ochrannej zóne sa nachádza ďalších 23 hydinových fariem. Holandsko naposledy zaznamenalo vtáčiu chrípku v zime 2016 a povinný chov v kurínoch zrušilo v apríli tohto roka. Vysokonebezpečný vírus H5N8 sa v Európe objavil zhruba pred rokom.

V Nemecku úrady zaznamenali vypuknutie choroby v 92 chovných staniciach a ZOO, čo prestavuje najväčšiu zdokumentovanú sériu nákazy vtáčou chrípkou. V Európe bolo zasiahnutých 29 krajín. S príchodom zimy sa opäť môže vyskytnúť väčší počet prípadov, keďže chladnejšie a vlhkejšie počasie predstavuje lepšie podmienky pre vírusy vtáčej chrípky.

Odborníci radia chovateľom, aby zabránili kontaktu hydiny s divokožijúcimi vtákmi, dodržiavali hygienické pravidlá a sledovali možné symptómy choroby.