Mimoparlamentná strana Hlas-SD nesúhlasí s návrhom kategorizácie nemocníc. Zlikviduje podľa nej akútnu lôžkovú zdravotnú starostlivosť v regiónoch Slovenska. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

„Dnes zverejnený návrh optimalizácie siete nemocníc je podľa strany Hlas vyslovene zlý, urobený od zeleného stola z Bratislavy, tvorili ho ľudia, ktorí v regiónoch nežijú, nepoznajú regionálne špecifiká, a ktorí si ani neuvedomujú nevyhnutnosť existencie regionálnych nemocníc,“ skonštatoval podpredseda strany a člen parlamentného zdravotníckeho výboru Richard Raši.

Likvidácia akútnej lôžkovej zdravotnej starostlivosti

Upozornil, že výsledkom kategorizácie bude likvidácia akútnej lôžkovej zdravotnej starostlivosti najmä v okrajových regiónoch Slovenska, kde je podľa neho ťažšie dostupná zdravotná starostlivosť aj v súčasnosti. „Treba si tiež uvedomiť, že nemocnice v regiónoch patria medzi najväčších zamestnávateľov a ich zmena na doliečovacie nemocnice môže spôsobiť aj zvýšenú nezamestnanosť v daných oblastiach,“ ozrejmil.

Návrh je podľa Rašiho nelogický. Za nesprávne považuje zaradenie Liptovskej nemocnice s poliklinikou (LNsP) v Liptovskom Mikuláši do prvej kategórie, Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach do štvrtej kategórie a Univerzitnej nemocnice Martin do tretej kategórie.

Dolinková skritizovala novú reformu nemocníc

Návrh skritizovala tiež podpredsedníčka Hlasu Zuzana Dolinková. „Od začiatku návrhu optimalizácie tvrdím, že tak ako sa dom nemôže stavať od strechy, ani reformovať zdravotníctvo nemôžeme odvrchu, teda od nemocníc. Predtým, ako sa pacient dostane do nemocnice, je nevyhnutné, aby mal primárne zabezpečenú dostupnú a kvalitnú všeobecnú a špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť, ktorá nám dnes kolabuje na všetkých úrovniach,“ dodala.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo v piatok základnú kostru novej nemocničnej siete. Podľa výsledkov prvej fázy kategorizácie bude jedna nemocnica piatej, tri nemocnice štvrtej, deväť nemocníc tretej úrovne, 33 nemocníc druhej úrovne, 42 nemocníc prvej úrovne a špecializovaných nemocníc.

Kategorizácia sa nepozdáva ani v Liptovskom Mikuláši

Primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč, takisto zo strany Hlas-SD, vyzýva na preradenie nemocnice do vyššej úrovne, aby vykonávala aspoň doteraz poskytovanú starostlivosť. Dodal, že ho mestské zastupiteľstvo poverilo obrátiť sa aj na predsedníčku Žilinského samosprávneho kraja Eriku Jurinovú a vedenie rezortu zdravotníctva. „Dôrazne trváme na tom, aby sa doterajšie úkony robili v liptovskej nemocnici. Prešla značnou reštrukturalizáciou a z bývalých takmer 20 oddelení je už len desať, ktoré sú však veľmi potrebné,“ podčiarkol.

Rozhodnutie rezortu o budúcnosti nemocnice označil za nezmyselné a nepochopiteľné, pričom poukázal na údaje, na základe ktorých k nemu malo dôjsť. „Ak sa vychádzalo z toho, že sa ročne nerobí ani jedna anestézia, tak je to nepravdivé. Ako môžu operovať 2 500 operácií ročne, ak by pacienta neuspali. Je to nezmysel a takýchto nezmyslov je tam viacero,“ podotkol a vyzval ministerstvo zdravotníctva, aby si údaje preverilo.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) počas tlačovej konferencie po zasadnutí Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) na Úrade vlády SR 23. novembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Ministerstvo zdravotníctva predstavilo prvú fázu nového rozdelenia nemocníc