Salvádor sa stal v septembri 2021 krajinou, ktorá začala oficiálne používať bitcoin. Jej prezident to považuje za nástroj modernizácie ekonomiky. CNBC priamo v uliciach hlavného mesta Salvárora zisťovala, ako vyzerá prax.

Reportér sa pýtal vo viacerých obchodoch, či je možné platiť touto digitálnou menou, stretol sa však väčšinou so zápornými odpoveďami.

CNBC tvrdí, že len 14 percent firiem v krajine akceptuje bitcoiny, záujem o ne znižuje aj vysoká volatilita samotnej kryptomeny. Motiváciou vlády má byť pritom aj rozšírenie finančných služieb v populácii, pretože 70 percent z nej nemá bankový účet.

Reportér CNBC použil „bankomat“ na ulici, ktorý mu zmenil doláre za bitcoiny, avšak dokončenie celej transakcie trvalo vyše dvoch hodín.

Ministerka turistického ruchu Morena Valdez k problémom v systéme uviedla, že tie sprevádzajú každú významnú zmenu. Do Salvádora pritečie zo zahraničia približne šesť miliárd dolárov ročne v remitentných platbách. Používanie bitcoinu by podľa vlády malo pomôcť eliminovať poplatky platené pri prevode týchto peňazí.

CNBC dodáva, že Medzinárodný menový fond apeluje na Salvádor, aby od používania kryptomeny upustil, čo však prezident Nayib Bukele tešiaci sa vysokej podpore verejnosti odmieta s tým, že Salvádor je suverénnou krajinou.

CNBC na záver reportáže ukázala, ako reportér platí bitcoinom v supermarkete. Samotná platba trvala asi desať minút a zatiaľ čo jeho mobilná aplikácia ukazovala, že platba prebehla, terminál obchodu tvrdil opak.

Ďalšie dôležité správy

07092021 San Salvador, El Salvador, thousands of people protested against the law that President Nayib Bukele proposed to the Legislative Assembly and that this Tuesday came into force which legalizes
Neprehliadnite

Oficiálne platidlo bitcoin zvýšilo prílev turistov do Salvádora