Keď v septembri 2021 zaviedli v Salvádore bitcoin ako oficiálnu menu, krok spôsobil rozruch nielen pre vplyv na HDP, ale aj na vývoj v oblasti turistiky. Podľa ministerky cestovného ruchu Moreny Valdezovej sa zvýšilo množstvo turistov navštevujúcich krajinu o 30 percent. Táto pozitívna zmena prišla práve po zavedení bitcoinu.

Vykonali sme prieskum aktivity pred a po zavedení bitcoinu. Turistický sektor zaznamenal v novembri a decembri zvýšenie o viac ako 30 percent.
M. Valdezová

Ministerka tiež uviedla, že prílev turistov sa zvýšil celkovo, no výrazný je nárast návštev zo Spojených štátov a z viacerých oblastí Strednej Ameriky. Až 60 percent všetkých turistov je pritom práve z USA.

Výsledky sú lepšie, než očakávania

Ako zdôraznila M. Valdezová, vláda očakávala približne 1,1 milióna turistov a napokon sa toto číslo vyšplhalo až na 1,4 milióna, čím sa zároveň zvýšil príjem financií.

Očakávali sme prílev 800-tisíc dolárov v cudzích menách, no napokon do krajiny prišlo až 1,4 miliardy.
M. Valdezová

Správa prišla krátko po tom, ako salvádorský prezident Nayib Bukele oznámil rast HDP za rok 2021 o 10,3 percenta. Export, ktorý je najdôležitejším aspektom ekonomiky v krajine, sa takisto zvýšil o 13 percent v medziročnom porovnaní januára 2022 a 2021.

Decentraland
Neprehliadnite

J.P. Morgan je prvá banka v metavesmíre. Na pobočke vás privíta prechádzajúci sa tiger