Celú sieť materských škôl je potrebné analyzovať. Uviedol to v rozhovore pre TASR minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). Súvisieť to má najmä s povinným predprimárnym vzdelávaním pre všetky päťročné deti, ktoré by malo platiť od januára 2021. Minister podotkol, že keď zákon prišiel vlani do parlamentu, nebol dobre pripravený.

„Ja som ho dlhodobo kritizoval. Vravel som, že tento termín nie je možné stihnúť, pretože samosprávy nebudú mať čas a ani finančné prostriedky na to, aby dobudovali potrebné kapacity v materských školách,“ poznamenal B. Gröhling.

Ako podotkol, bude potrebné analyzovať celú sieť materských škôl. „Teraz sme v úzkom kontakte so všetkými zriaďovateľmi materských škôl a uvidíme, či budeme musieť tento termín posúvať alebo ho splníme,“ povedal minister.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) počas tlačovej konferencie k organizácii internej maturitnej skúšky v školskom roku 2019/2020 v Bratislave 23. apríla 2020. Ústne maturity sa pre situáciu s novým koronavírusom v tomto školskom roku neuskutočnia v klasickej podobe. Maturitné vysvedčenie vznikne spriemerovaním predošlých známok z predmetov, postup zverejní ministerstvo školstva. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Gröhling chce, aby si školy kupovali učebnice na základe vlastného rozhodnutia

Už po prijatí zákona, ktorý upravuje povinné predprimárne vzdelávanie, sa diskutovalo o tom, že päťročné deti vytlačia z materských škôl tie mladšie. Minister poznamenal, že sa budú zaoberať aj problematikou umiestnenia mladších detí v zariadeniach predškolského vzdelávania.

B. Gröhling poukázal na to, že v ostatnom období rezort školstva spolu s ministerstvom práce promptne reagoval na situáciu so znižovaním platov učiteľov v materských školách. „Vyčlenili sme 90 miliónov eur, ktoré budeme posielať na základe žiadostí zriaďovateľov, aby sme nejakým spôsobom vykryli tri mesiace ich platy. Očakávame zo strany zriaďovateľov, že tie peniaze presunú aj na školské kluby, jedálne, centrá voľného času a tak ďalej,“ povedal minister. Ako dodal, pre neho osobne je sieť predprimárneho vzdelávania dôležitá.