Ustanovujúca schôdza Národnej rady SR sa uskutoční v piatok a hneď v sobotu hlava štátu vymenuje novú vládu. Z. Čaputová na brífingu pred Prezidentským palácom s rúškou na tvári priznala, že všetky procesy urýchlil koronavírus.

„Termín sme zvolili aj vzhľadom na to, že s pribúdajúcim časom môže stúpať počet ochorení a tie sa nevyhýbajú ani ústavným činiteľom,“ uviedla prezidentka republiky.

Všetci si uvedomujú, že prípadné infikovanie niektorého z členov vlády a predovšetkým prezidentky koronavírusom by výrazne skomplikovalo či úplne znemožnilo včasnú výmenu Pellegriniho a Matovičovho kabinetu.

I. Matovič už skôr informoval, že naliehavosť mimoriadnej situácie na Slovensku celkovo urýchlila rokovania koaličných lídrov, aby sa mohli ujať vlády čím skôr. Napriek časovému stresu I. Matovič dokázal vytlačiť najspornejšie nominácie od Sme rodina a zároveň si presadil svoju prioritu v podobe ministra financií.

Grendel do kresla

Ešte v pondelok ráno to vyzeralo tak, že na niektoré posty zostávajú v hre dvaja kandidáti. Prezidentka však potvrdila, že na každé miesto už je len jeden finálny nominant, ktorého v sobotu vymenuje do úradu.

Na zásadných miestach sa podľa informácií TRENDU nič nezmenilo. OĽaNO obsadí kľúčové ministerstvo financií Eduardom Hegerom, zdravotníctvo povedie Marek Krajčí a obranu Jaroslav Naď. Novou ministerkou kultúry bude Natália Milanová.

Pri ministerstve vnútra sa dlho spomínali dve mená, a to Gábor Grendel a Lukáš Kyselica. Napokon podľa neoficiálnych informácií by mala voľba padnúť na G. Grendela, a to napriek tomu, že sa svojej nominácii bránil.

Grendela zlomili, Kollár ustúpil. Vláda bude známa v utorok

Gábor Grendel (NOVA) Zdroj: Maňo Štrauch

Zdráhal sa zasadnúť do čela rezortu vnútra, keďže 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa