Grécko rozširuje hraničný plot, ktorý krajinu oddeľuje od Turecka. Cieľom tejto stavby je zaistiť, „aby sa grécki občania cítili bezpečne", oznámil grécky premiér Kyriakos Mitsotakis, ktorého v sobotu citovala agentúra DPA. Táto hraničná bariéra bude stáť pozdĺž rieky Marica (po grécky Evros). V gréckom meste Kastanies ležiacom na sever od tejto turecko-gréckej pohraničnej rieky už teraz stojí 11-kilometrový plot.

Atény v súčasnosti stavajú tri ďalšie bariéry, dovedna o dĺžke 27 kilometrov, neďaleko dediny Ferres na mieste, kde sa v rieke Marica nachádza viacero plytčín. Dokončené by mali byť budúci rok v apríli. Práve táto oblasť bola dejiskom krízy v apríli tohto roku, keď Ankara vyhlásila, že otvára svoje hraničné priechody s euroblokom. Tisíce migrantov v Turecku sa následne vybrali smerom do Grécka. EÚ obvinila Turecko, že zneužíva zúfalstvo migrantov a vyslala do oblasti príslušníkov Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex).

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas brífingu s novinármi po stretnutí so slovenskými poslancami Európskeho parlamentu ako aj s poslancami Národnej rady SR v súvislosti s ďalším
vývojom ohľadom tragického prípadu Jozefa Chovanca v Belgicku 11. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Korčok odsúdil boje v Náhornom Karabachu, apeloval na Rusko a Turecko

Grécke bezpečnostné sily vtedy väčšine migrantov z Turecka zabránili vstúpiť do krajiny. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová následne Grécku poďakovala, že sú „štítom Európy". Ankara sa opakovane vyhráža, že umožní tisíckam migrantov prejsť z Turecka Grécka, a tým pádom do Európskej únie.