Vojenské operácie v Náhornom Karabachu sú v príkrom rozpore s Chartou OSN. Vyhlásil to v pondelok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Ivan Korčok, ktorý zároveň apeloval na Rusko a Turecko, aby využili svoj vplyv pri riešení konfliktu v tomto spornom regióne. TASR o tom informoval riaditeľ tlačového odboru MZVEZ SR Juraj Tomaga.

Obe strany konfliktu hľadajú podporu silných susedov, čo vytvára potenciál pre vážnu regionálnu krízu, varoval Korčok. ,,Apelujeme preto najmä na Rusko a Turecko, aby využili vplyv a vrátili konfliktné strany za rokovací stôl," zdôraznil. Minister zároveň vyjadril nádej, že do úsilia na nájdenie riešenia sa zapoja aj Spojené štáty a Francúzsko, ktoré sú spolu s Ruskom garantmi tzv. minskej skupiny.

Boje v Náhornom Karabachu
Neprehliadnite

Šéf americkej diplomacie Pompeo vyzval na ukončenie bojov v Náhornom Karabachu

Korčok pritom otvoril aj otázku efektívnosti minskej skupiny, ktorá pôsobí pri mediácii tohto konfliktu už od roku 1992. Potrebný je podľa jeho slov návrat k rokovaniam a ukončenie bojov. Takisto vyjadril znepokojenie nad tým, že o život počas bojov prichádzajú aj civilisti.

,,Tomuto stavu, bohužiaľ, predchádzalo neúspešné diplomatické úsilie, ktoré za minulé roky nedokázalo priniesť prielom v politickom riešení tejto situácie," zdôraznil šéf rezortu slovenskej diplomacie.

Náhorný Karabach: Počas bojov zahynulo už 84 arménskych separatistov
Neprehliadnite

Azerbajdžan žiada stiahnutie Arménska z Náhorného Karabachu

Boje v spornej oblasti Náhorného Karabachu, ktorá sa nachádza v Azerbajdžane a je pod kontrolou etnických Arménov, prepukli 27. septembra. Celkovo si vyžiadali takmer 250 obetí. V pondelok, v deviaty deň prebiehajúcich bojov, sa obe strany obvinili z útokov na civilistov.