Internetový vyhľadávač Google musí z výsledkov vyhľadávania odstrániť odkazy na informácie, ktoré sú preukázateľne nepravdivé. Rozhodol o tom dnes Súdny dvor Európskej únie, podľa ktorého však spoločnosť sama nemusí aktívne pravdivosť informácií overovať. Presvedčivé dôkazy musí poskytnúť človek, ktorý o vymazanie konkrétneho odkazu žiada.

Sudcovia v Luxemburgu sa zaoberali prípadom dvoch investičných manažérov, ktorí požiadali Google o odstránenie odkazov na články kritizujúce investičný model ich spoločnosti. Tvrdili, že články obsahujú nepravdivé informácie. Spoločnosť ich však zmazať odmietla s odôvodnením, že nevie, či sú informácie pravdivé alebo nie.

Únijné nariadenie o ochrane osobných údajov stanovuje, že údaje o ľuďoch môžu byť zverejňované len s ich súhlasom, čo je však potrebné vyvážiť s právom na slobodu prejavu, upozornil súd. Konštatoval tiež, že právo na ochranu údajov nie je absolútne a musí sa posudzovať v kontexte ostatných práv.

„Právo na slobodu prejavu a informácie však nemožno brať do úvahy, ak sa ukáže, že sú nepravdivé aspoň niektoré z informácií, ktoré sú zahrnuté v obsahu, na ktorý je odkazované, a ktoré nemajú podružný význam,“ uviedol súd v tlačovej správe.

Ľudia žiadajúci o odstránenie odkazov preto podľa súdu musia predložiť dôkazy o nepravdivosti niektorých údajov. Nemusí pritom ísť o dôkazy potvrdené súdom.

Ďalšie dôležité správy

WA 1 archív Paríž - Na archívnej snímke z 15. júna 2022 logo spoločnosti Google na veľtrhu Vivatech v Paríži. Dcérska spoločnosť Google, firma Jigsaw, spustí budúci týždeň na Slovensku, v Poľsku a Českej republike kampaň zameranú na boj proti dezinformáciám o ukrajinských utečencoch. Informovala o tom v stredu 24. augusta 2022 agentúra Reuters. FOTO TASR/AP

FILE - The Google logo is seen at the Vivatech show in Paris, France, June 15, 2022. Google and a team of university researchers have hit o
Neprehliadnite

Google v Európe čakajú žaloby. Môžu platiť odškodné až 25 miliárd eur