Globálna ekonomika sa môže do konca budúceho roka vrátiť späť na úroveň pred pandémiou nového koronavírusu, pretože vakcíny pomôžu urýchliť jej zotavenie. Ale jej rast bude pravdepodobne nerovnomerný. Uviedla to v utorok vo svojej najnovšej prognóze Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Signály, že prvé dávky vakcín sú už možno len niekoľko týždňov od distribúcie, priniesli opatrný optimizmus v závere tohto roka, počas ktorého si ochorenie Covid-19 vyžiadalo už približne 1,4 milióna životov. ,,Prvýkrát od začiatku pandémie existuje nádej na lepšiu budúcnosť," napísala hlavná ekonómka OECD Laurence Booneová v úvode k najnovšiemu globálnemu ekonomickému výhľadu. ,,Pokrok pri vakcínach a liečbe zvýšil očakávania a neistota ustúpila," napísala, aj keď pripustila, že opatrenia na kontrolu šírenia koronavírusu budú pravdepodobne potrebné ešte niekoľko mesiacov. ,,Cesta vpred je svetlejšia, ale ťažká," dodala Booneová.

Euro
Neprehliadnite

Slovenská ekonomika klesne tento rok o 6,3 percenta, budúci rok ju čaká rast

OECD zlepšila svoju prognózu vývoja globálnej ekonomiky v tomto roku. Najnovšie počíta s jej poklesom o 4,2 percenta namiesto o 4,5 percenta, ktoré očakávala v septembri. Dôvodom poklesu svetového hospodárstva sú tohoročné blokády, ktoré najmä na jar zastavili ekonomickú aktivitu v mnohých krajinách. Na jeseň došlo v niektorých častiach sveta k obnoveniu blokád, ale už nie v takom rozsahu ako na jar. Organizácia ďalej predpovedá, že v roku 2021 sa svetová ekonomika vráti späť k rastu a tempo jej expanzie dosiahne 4,2 percenta. V tomto prípade OECD zhoršila svoj odhad, keďže v septembri počítala s rastom ekonomiky o 5 percent v budúcom roku.

OECD, ktorá radí 37 členským štátom pri stimulovaní ekonomík a v otázkach svetového obchodu, odôvodnila rýchle zotavenie v budúcom roku ,,bezprecedentnými" krokmi vlád a centrálnych bánk. ,,Bez rozsiahlej politickej podpory by bola hospodárska a sociálna situácia katastrofálna," upozornila Booneová. Poznamenala tiež, že táto podpora prinesie v nasledujúcich mesiacoch svoje ovocie. ,,Odraz (od dna) bude silnejší a rýchlejší, keďže sa znova obnoví čoraz viac aktivít, čo obmedzí celkovú stratu príjmov v dôsledku krízy," domnieva sa Booneová. Ale toto oživenie bude pravdepodobne nerovnomerné a môže viesť k trvalým zmenám vo svetovom hospodárstve, varovala.

Je pravdepodobné, že Čína bude jedinou významnou ekonomikou, ktorá sa v tomto roku vyhne poklesu. OECD odhaduje, že jej hospodárstvo vzrastie o 1,8 percenta a v nasledujúcom roku 2021 sa jeho rast zrýchli na 8 percenta. Americkej ekonomike však predpovedá tento rok pokles o 3,7 percenta a v roku 2021 nárast o 3,2 percenta. Eurozóna v budúcom roku vymaže ešte menej tohoročných strát - po poklese ekonomiky o 7,5 percenta v roku 2020 sa očakáva jej nárast len o 3,6 percenta v roku 2021. Japonsko bude na tom podobne. Po poklese o 5,3 percenta v roku 2020 bude nasledovať nárast o 2,3 percenta v roku 2021. Organizácia predpovedá len pomalé zotavovanie aj významným transformujúcim sa ekonomikám. V prípade Brazílie napríklad očakáva tento rok hospodársky pokles o 6 percenta a v roku 2021 iba 2,6-percentný rast.

WA 21 archív Drážďany - Na archívnej snímke zo 4. decembra 2018 žena si ráta eurové bankovky v peňaženke v Drážďanoch. Miera inflácie v Nemecku spomalila v apríli 2020 na najnižšiu úroveň od konca roka 2016. Uviedol to v stredu nemecký štatistický úrad Destatis, ktorý zverejnil predbežné údaje. Podľa Destatisu spotrebiteľské ceny vzrástli v apríli medziročne o 0,8 %, zatiaľ čo v marci dosiahla inflácia 1,4 %. Aprílový údaj predstavuje najnižšiu mieru inflácie od novembra 2016, keď dosiahla rovna
Neprehliadnite

Inflácia v eurozóne zostáva záporná, je najnižšie za štyri roky

Indická ekonomika sa zníži v tomto roku o 9,9 percenta a v nasledujúcom stúpne o 7,9 percenta. Celkovo OECD očakáva, že Čína sa v budúcom roku bude podieľať jednou tretinou na globálnom hospodárskom raste, zatiaľ čo Európa a Severná Amerika k nemu prispejú menej, ako obvykle, vzhľadom na ich veľkosť. Napriek nádejam na skorú distribúciu vakcín, zostáva svetový ekonomický výhľad ,,mimoriadne neistý", skonštatovala OECD a poukázala na predpokladané ťažkosti s realizáciou masívnych očkovacích kampaní, neistotu, dĺžku získanej ochrany a potrebu zavádzať medzitým obmedzenia. OECD zároveň varuje pred sociálnymi dôsledkami tzv. koronakrízy, počas ktorej prichádza veľa ľudí o prácu. ,,Napriek obrovskej politickej pomoci pandémia poškodí ekonomickú štruktúru krajín na celom svete," uviedla Booneová. Vyzvala vlády, aby neprestali s podpornými opatreniami, aj keď verejný dlh stúpne na bezprecedentnú úroveň. Na záver OECD naliehala na vlády, aby zamerali svoje úsilie na kľúčové oblasti, ako sú vzdelávanie, zdravie, fyzická a digitálna infraštruktúra, ktoré tvoria základ rastu. A odporúča tiež prijatie rozhodných opatrení na zvrátenie rastu chudoby a nerovnosti v príjmoch a návrat k medzinárodnej spolupráci.