Spotrebiteľské ceny v eurozóne v novembri rovnako ako v predchádzajúcich dvoch mesiacoch medziročne klesli o 0,3 percenta. Inflácia tak stále zostáva na najnižšej hodnote za posledné štyri roky. Vyplýva to z dnešného rýchleho odhadu európskeho štatistického úradu Eurostat, ktorý neobsahuje ďalšie podrobnosti ani údaje za celú Európsku úniu.

Vlani v novembri ceny v eurozóne medziročne vzrástli o jedno percento. K zotrvanie inflácie v záporných hodnotách podľa dnešného odhadu Eurostatu prispeli ceny energií, ktoré v novembri v eurozóne poklesli o 8,4 percenta. Naproti tomu ceny potravín, alkoholu a tabakových výrobkov o 1,9 percenta vzrástli. Ceny služieb išli nahor o 0,6 percenta.

Nakupovanie
Neprehliadnite

Inflácia prvýkrát zrýchlila, týka sa to hlavne potravín

V čase tohtoročných protipandemických opatreniach brzdiacich ekonomiku zostávajú hodnoty inflácie veľmi vzdialené cieľu Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá sa usiluje o to, aby sa rast cien v strednodobom výhľade držal tesne pod dvoma percentami.

ECB už tento rok podnikla sériu mimoriadnych opatrení na podporu inflácie a ekonomiky, ktorá sa potýka s negatívnymi dôsledkami krízy spôsobenej šírením nového typu koronavírusy. V októbri Centrálna banka na svojom zasadnutí nechala podľa očakávania menovú politiku, vrátane úrokových sadzieb, opäť bez zmeny.