No na Gemeri prichádza tamojšia farmárska rodina Molnárovcov s novým projektom, ktorý má produkciu tuzemských orechov výrazne posilniť. Nemalú časť svojich polí pri obci Nová Bašta už nebudú ďalej využívať na pestovanie obilia, ale na nich založia nový orechový sad.

Orechy chce rodina vysadiť až na ploche viac ako 240 hektárov. Teda na území porovnateľnom so štvorcom so stranou až vyše jeden a pol kilometra.

Farmárka Mária Molnárová sa k novému zámeru svojej rodiny pre TREND vyjadrovať nechcela, no z projektu, ktorý už predložila povoľujúcim úradom na ochranu životného prostredia, ďalej vyplýva, že príprava pôdy pod orechmi, samotné sadenice stromov, oplotenia i obrábacie stroje na celú investíciu, majú stáť dohromady zhruba jeden a pol milióna eur. A tiež v ňom rodina naznačuje, že časom chce zainvestovať aj do ďalšieho nadväzujúceho spracovania orechov.

Zámer gemerských farmárov dostala na stôl už aj starostka obce Nová Bašta Agneša Czikorová. „Už nám to prišlo poštou, no s investorom sme o tom ešte osobne nehovorili. Každopádne, Molnárovci tu patria k úspešným poľnohospodárom,“ hovorí A. Czikorová s tým, že orechu nebudú pre región úplnou novinkou. I keď sa tam vrátia až po dlhých rokoch. „Starí ľudia v obci spomínajú, že práve na mieste kde chcú svoje orechy vysadiť Molnárovci, dakedy boli veľké sady orecha. Možno aj to ich inšpirovalo a chcú to tu obnoviť,“ pokračuje starostka.

Farmárska rodina vo svojom projekte vychádza aj z toho, že práve orechy patria pri dobrom zvládnutí pestovania k najvýnosnejším druhom ovocia. Pri optimálnych podmienkach ročný výnos z jedného hektára orechov činí 4-tisíc eur. Vyššiu rentabilitu dnes na trhu dosahujú iba višne. Teoreticky by si teda Molnárovci zo svojho sadu mali každoročne prísť na skoro milión eur. K tomu sa však dopracujú až po náročných rokoch čakania, kým stromy dorastú. Dovtedy budú musieť do orechov iba investovať a z polí pretvorených na sad už nebudú mať ani žiadne poľné plodiny.

Zámer rodiny vychádza aj z toho, že v Európe je v orechoch sebestačné iba Španielsko a Portugalsko. Všetky ostatné európske krajiny si musia orechy dovážať. Hlavne z USA. Rodina tiež vychádza z toho, že časom by mohla spotreba orechov v Európe i na Slovensku ďalej rásť. V priemere Európan totiž skonzumuje ročne zhruba dva a pol kila orechov. No Španiel až desať. Orechy sa pritom dajú zbierať aj za zelena. Na výrobu kandizovaného ovocia či na produkciu likérov.