Americká farmaceutická spoločnosť Novavax podala Európskej agentúre pre lieky žiadosť o schválenie svojej vakcíny proti covidu-19. S odvolaním sa na vyhlásenie únijného regulátora o tom informovala agentúra AP. Prípadné odporúčacie stanovisko by EMA mohla vydať do niekoľkých týždňov, napísala agentúra Reuters. Vakcínu následne musí schváliť Európska komisia.

Ak by tak urobila, stala by sa vakcína od Novavaxu piatym preparátom scháleným na použitie v Európskej únii, čo by mohlo značne prispieť k zásobám očkovacích látok v rámci bloku, napísala AP. EMA doteraz odporučila k podmienečnej registrácii vakcíny od spoločností Moderna, Johnson & Johnson, AstraZeneca a konzorcia Pfizer a BioNTech.

Novavax
Neprehliadnite

Kombinovaná vakcína Novavax podľa štúdií chráni pred covidom i chrípkou

Regulátor v súčasnosti hodnotí ešte látky od čínskej firmy Sinovac, francúzskeho výrobcu Sanofi a taktiež ruskú vakcínu Sputnik V.

Vakcína Novavax funguje na inom princípe ako látky firiem Pfizer/BioNTech alebo AstraZeneca a Johnson & Johnson a využíva technológiu už použitú napríklad vo vakcínach proti chrípke či rakovine krčka maternice. Očkovacia látka je teraz schválená napríklad v Indonézii.

Na archívnej snímke zo 7. októbra 2020 ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od americkej farmaceutickej spoločnosti Novavax počas tretej fázy klinických testov v Londýne.
Neprehliadnite

Vakcína proti Covid-19 od americkej firmy Novavax má účinnosť vyše 90 percent