Americká farmaceutická spoločnosť Moderna znížila tohtoročný výhľad tržieb za vakcínu proti covidu-19 o päť miliárd dolárov. Očakáva tržby od 15 do 18 miliárd dolárov, pričom augustový výhľad počítal so sumou až 20 miliárd dolárov. Firma to uviedla v správe o hospodárení za tretí štvrťrok, kedy vytvorila nižší zisk, než sa čakalo.

Vlani bola firma v strate

Za vakcínu proti covidu-19 utŕžila Moderna v treťom štvrťroku 4,8 miliardy dolárov. Analytici v ankete spoločnosti Refinitiv odhadovali tieto tržby na 5,86 miliardy dolárov.

Celkové tržby za tretí štvrťrok po započítaní grantov a príjmov zo spolupráce s inými firmami predstavovali päť miliárd dolárov. Zisk z nich tvorí 3,3 miliardy dolárov. V rovnakom období vlani bola firma kvôli vysokým výdavkom na výskum a vývoj ešte v strate 233 miliónov dolárov a tržby predstavovali 157 miliónov dolárov.

Moderna uviedla, že v treťom štvrťroku dodala 208 miliónov vakcín, čo je o trochu viac ako v druhom štvrťroku. Na 73 miliónov ich smerovalo na trh v Spojených štátoch, zvyšných 136 miliónov odišlo do iných krajín.

Pfizer je na tom omnoho lepšie

Dnešné zníženie výhľadu tržieb silne kontrastuje s konkurenčnou firmou Pfizer. Tento americký rival v utorok naopak výhľad tohtoročných tržieb zvýšil.

Akcie Moderny pred začiatkom dnešného obchodovania po zverejnení výsledkov hospodárenia strácali viac ako 16 percent pod 290 dolárov za kus. Na maxime boli začiatkom augusta, kedy sa predávali za viac ako 497 USD. Ešte vlani vo februári, teda tesne pred vyhlásením pandémie, stáli okolo 18 dolárov.

vakcína
Neprehliadnite

Tržby firiem Pfizer, BioNTech a Moderna podporí tretia dávka vakcín proti covidu-19