Fínsky prezident Sauli Niinistö plánuje predstaviť svoj postoj čo sa týka možného vstupu jeho krajiny do Severoatlantickej aliancie (NATO) najneskôr 12. mája. Povedal to v rozhovore pre noviny Ilta-Sanomat, ktorý bol zverejnený v sobotu.

Dvanásteho mája sa koná aj rokovanie fínskych parlamentných frakcií a o dva dni neskôr majú svoj postoj ohľadom prípadného členstva Fínska v NATO predstaviť aj sociálni demokrati premiérky Sanny Marinovej. Rozhodnutie, či Helsinki požiadajú o členstvo v NATO, učinia spoločne tamojší prezident a vláda.

DPA poznamenáva, že hlava štátu ani predsedníčka vlády zatiaľ svoje stanovisko vo veci možného členstva Fínska v NATO nezverejnili. Mnohé však naznačuje, že Helsinki v nasledujúcich týždňoch požiadajú o prijatie do NATO.

Šéf fínskej diplomacie Pekka Haavisto v piatok po stretnutí so švédskou ministerkou zahraničných vecí Ann Lindeovou zdôraznil, že je veľmi dôležité, aby obe krajiny prijali rozhodnutia „v rovnakom smere a v rovnakom časovom rámci".

Švédsky parlament by mal podľa očakávaní správu ohľadom bezpečnostnej politiky poskytnúť 13. mája. Fínsky prezident Sauli Niinistö plánuje 17. a 18. mája navštíviť Štokholm a stretnúť sa so švédskym kráľom Karolom XVI. Gustávom.

Ďalšie dôležité správy

KK42 Helsinki - Zľava fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto a fínsky minister obrany Antti Kaikkonen prezentujú správu o zmenách v zahraničnej a bezpečnostnej politike Fínska po invázii Ruska na Ukrajine, 13. apríla 2022 v Helsinkách. FOTO TASR/AP
From left, Finland's  Foreign Minister Pekka Haavisto and Defence Minister Antti Kaikkonen present the report on changes in the foreign and security policy environment of Finland after Russia's attack to Ukraine in Helsinki, Finland, Wednesd
Neprehliadnite

Švédsko a Fínsko sa rozhodujú či vstúpia do NATO po ruskej invázii na Ukrajinu