Medzi veľkými menami zazneli aj prejavy dvoch rečníkov, ktorí hovorili o výzvach čakajúcich školstvo po celom svete. Prvým bola Rikka Erkkilä, Fínka pracujúca vo firme FinestLove, ktorá sa venuje vytváraniu a rastu globálnych príležitostí pre startupy.

Práca v skupinách, žiadne známky

Rikka Erkkilä dala vo svojej reči jasne najavo, že Fínsko môže byť na svoje školstvo právom hrdé. „Zaviedli sme reformy, ktoré naše školstvo radí medzi najlepšie systémy na svete.“ V čom je teda tajomstvo úspechu? Rikka sa vo vysvetľovaní zamerala na štyri dôležité body.

Fínske školstvo je o rozvíjaní sociálnych zručností, tímovej práce a základov učenia sa. Deti, ktoré vyjdú zo škôl sú pripravené byť plnohodnotnou súčasťou spoločnosti.

Bežným postupom na vyučovaní je práca v skupinách, počas ktorej sa žiaci učia spolupráci a líderstvu. Vedia, ako sa učiť, no nie sú za to známkovaní. Hodnotenie býva povzbudzujúce, aby motivovalo do ďalšieho štúdia.

Keďže internet bežne používame takmer bez prestávky, Rikkin ďalší bod sa týkal spájaniu digitálneho sveta s každodenným životom. Školy vo Fínsku sú technicky výborne zabezpečené a deti sú vedené k vyhľadávaniu informácií na webe.

Fínske štúdium trvá celý život

Fíni tiež pochopili, že škola nie je jediná dôležitá vec v životoch mladých ľudí. Samotný školský systém dbá na rozvíjanie záľub a talentov každého študenta, kombinuje a dopĺňa jeho denný rozvrh s aktivitami, ktoré robí rád.

Na záver, škola vo Fínsku deti učí základy učenia sa na celý život. Pretože štúdium nie je iba o pár rokoch strávených v laviciach, ale o robení chýb a vzdelávaní sa hoci aj po päťdesiatke.

Ešte pred ňou konferenciu otvoril Mark Turrell, CEO spoločnosti Vork&Orcasci, ktorý sa zameral najmä na to, čo školstvo čaká v budúcnosti. „V budúcnosti ho čaká veľká reforma,“ povedal počas prednášky.

Svet čelí veľkým výzvam a o desať rokov môže vyzerať celkom inak. A netýka sa to iba umelej inteligencie, robotizácie alebo biotechnológií. Nároky kladené na študenta už možno nebudú o dobrej známke z matematiky.

Už teraz sa vo vyspelých krajinách s moderným školským systémom rúcajú osobitné predmety a nie je tajomstvom, že Slovensko veľmi zaostáva. Je zaujímavé porovnať si, ako sme pripravení na adaptovanie sa, a kam posúvame našich čerstvých absolventov vysokých škôl.

Závažné otázky pre naše školstvo

„Dôležité bude kritické myslenie,“ prezradil M. Turrell, „hľadanie kreatívnych riešení pre akýkoľvek problém a tímová práca. To sú veci, ktoré budú študenti v budúcnosti najviac potrebovať.“ Pre Slovensko z jeho úvah vyplývajú závažné otázky.

Učíme sa v školách kriticky myslieť alebo len memorujeme nadiktované vety pedagógov? Pracujeme v tímoch alebo sme skôr vedení k individualizmu, porovnávaniu známok a hre len na „vlastné triko“? Apelujú na nás učitelia, aby sme rozmýšľali kreatívne, alebo od nás skôr chcú, aby sme opakovali, čo je v učebniciach?

Tak ako zaostávame pri potrebách dnešného sveta, o to viac nestíhame spĺňať požiadavky rýchlo napredujúceho sveta zajtrajška. Aj o tom bola konferencia Future Now. O zmene. O tom, že budúcnosť je tu už vlastne s nami.

V modernej spoločnosti je vzdelávanie prvoradé. Určme si ho za prioritu aj my.