Riziko platobnej neschopnosti Ruska sa prudko zvýšilo. Trhy sa pripravujú na možnosť, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena od budúceho týždňa úplne zablokuje možnosť platieb z Ruska investorom v USA.

Ak Washington skutočne prijme takéto opatrenie, bude to posledná kvapka pre Moskvu, ktorá je od útoku na Ukrajinu na pokraji platobnej neschopnosti. Rusko malo naposledy problémy so splácaním zahraničného dlhu po boľševickej revolúcii v roku 1917, keď vznikol Sovietsky zväz.

Platobná neschopnosť Ruska

Poistenie ruského vládneho dlhu proti jeho nesplácaniu prudko vyskočilo a signalizuje pravdepodobnosť platobnej neschopnosti (default) v priebehu jedného roka na úrovni 90 percent. Ešte v utorok (17. 5.) podľa údajov spoločnosti ICE Data Services táto pravdepodobnosť predstavovala 77 percent.

Dôvodom je rozhodnutie úradu pre kontrolu zahraničných aktív amerického ministerstva financií, ktoré podľa zdrojov oboznámených so záležitosťou nepredĺži platnosť výnimky týkajúcej sa splátok ruského vládneho dlhu. Washington ju prijal krátko po uvalení sankcií na Rusko, aby umožnil Moskve uhrádzať platby kupónov. Jej platnosť sa skončí o týždeň v stredu 25. mája.

Moskva chce vyrovnať svoje záväzky 

Rusku sa doteraz darilo plniť svoje záväzky aj napriek západným sankciám. Ruský minister financií Anton Siluanov v stredu zopakoval, že Moskva sa nechce dostať do platobnej neschopnosti a má v úmysle vyrovnať svoje záväzky voči zahraničným investorom. Dodal, že Rusko zaplatí v rubľoch v prípade zablokovania transferov v dolároch.

V apríli Siluanov vyhlásil, že Rusko podá žalobu, ak bude donútené porušiť svoje záväzky. Najbližšie by Moskva mala uhrádzať splátky dlhopisov splatných v roku 2026 a v roku 2036 na budúci piatok 27. mája.

Ďalšie dôležité správy

Snímky zo záberov zverejnených ruským ministerstvom obrany v piatok 11. marca 2022 ukazujú pochod jednotky vzdušných síl do Kyjevskej oblasti na Ukrajine.
Neprehliadnite

Rusko trpí sankciami, chýbajú mu čipy na opravu vojnového arzenálu, používa zastarané zbrane