Protiruské sankcie začínajú krajinu bolieť. I keď zatiaľ nedonútili prezidenta Putina k ukončeniu invázie na Ukrajine, môžu ovplyvniť situáciu na bojisku. Dodávky súčiastok viaznu, na čo sa sťažuje mnoho ruských firiem. Podľa Kyjeva používajú čipy z domácich spotrebičov, píše portál e15.cz.

Chýbajú dôležité súčiastky

Trpia tiež ťažiari a na nich nadväzujúce odvetvia. Lodný dopravca Sovkomflot kvôli sankciám rozpredáva časť svojej flotily. Po takmer troch mesiacoch od prvotných sankcií je jasné, že Rusku chýbajú dôležité súčiastky. Objavujú sa špekulácie o dopade na výrobu a údržbu zbraní.

Rusi majú na opravu tankov používať čipy, ktoré boli pôvodne určené do domácich spotrebičov, informuje e15. „Máme od Ukrajincov informácie, že v opustenom vojenskom vybavení nachádzajú polovodiče, ktoré vzali z umývačiek a chladničiek,“ vyhlásila minulý týždeň v americkom Senáte ministerka obchodu Gina Raimondová.

Americké technológie sa do Ruska od začiatku invázie takmer nevyvážajú, ich objem klesol o približne 70 percent. „Naším prístupom bolo odoprieť Rusku technológie tak, aby to ochromilo schopnosť pokračovať vo vojenskej operácii," dodala ministerka. To sa podľa Bieleho domu čiastočne podarilo.

Paralyzovanie zbrojenia

„Rusko nezvláda nahrádzať svoje zbrane a vojenské vybavenie. Dve veľké továrne na tanky – Uralvagonzavod a Čeľabinský traktorový závod – zastavili prácu kvôli nedostatku zahraničných súčiastok,“ spomenul v nedávnej správe.

Schopnosť Ruska dopĺňať výzbroj západné sankcie paralyzovali, svoj vyspelý arzenál armáda minula hneď na začiatku invázie a na dobytie Mariupolu jej dostali iba zastarané bomby, domnievajú sa americkí a britskí spravodajcovia.

Dôležitým cieľom sankcií je podľa e15 ruská štátna spoločnosť KTRV, ktorá vyrába hypersonické zbrane a technológie používané v radarových systémoch a raketách. „Nemôžeme verejne komentovať konkrétny dopad opatrení na konkrétne zbraňové systémy alebo muníciu," povedalo americké ministerstvo zahraničia.

Väčšie utrpenie pre civilistov

Podľa odborníkov sú zastarané zbrane väčším utrpením pre civilistov a Rusko ich má mať toľko, že by v bojoch mohlo pokračovať celé roky.

Z nedávneho prieskumu vyplynulo, že dovozné problémy majú až dve tretiny firiem. „Mnoho výrobcov hlásilo nedostatok surovín a dielov. Spoločnosti sa snažili nájsť alternatívnych výrobcov a dodávateľské reťazce a preorientovať sa na domácu produkciu,“ napísala vo svojej správe ruská centrálna banka.

Hľadanie alternatívy môže podľa centrálnej banky trvať roky a zatlačiť tak Rusko do éry určitej deindustrializácie.

Ďalšie dôležité správy

JB 9 Mariupoľ - Na satelitnej snímke Maxar Technologies rozmiestnené delostrelectvo v Talakivke, severovýchodne od mesta Mariupoľ na východe Ukrajiny 19. marca 2022 počas ruského ostreľovania. Ruská armáda oznámila, že v blízkosti obliehaného juhoukrajinského mesta Mariupol zakotvilo veľké podporné plavidlo ruského námorníctva určené na prevoz vojenskej techniky. TASR správu prevzala z agentúry Reuters. FOTO TASR/AP


This satellite image provided by Maxar Technologies shows a view of deployed a
Neprehliadnite

Vyspelá vojenská technika pomáha, no vojnu na Ukrajine vyhrávajú rokmi overené delá