Pár dní pred koncom minulého roka dostal tenisový klub v Topoľčanoch oneskorený vianočný darček. Premiér R. Fico schválil tenistom z mesta, v ktorom vyrastal 15-tisíc eur. Peniaze však nešli z jeho peňaženky – klub dostal dotáciu z rezervy predsedu vlády.

Hoci je rezerva podľa zákona určená na krytie nepredvídaných výdavkov, premiér ju dlhodobo využíva na svoju propagáciu. Vlani na tento účel vyčlenil zhruba 3,2 milióna eur, peniaze opäť smerovali najmä do stranícky spriaznených obcí.

Tenis je drahý

„Nepoznám sa s pánom premiérom ani z mesta ani z fakulty, určite sme teda nedostali peniaze z tohto dôvodu. Venujeme sa najmä tenisu detí a mládeže a preto sme mesto, úrad vlády a ďalšie inštitúcie požiadali o príspevok na rekonštrukciu klubových miestností,“ tvrdí právnik Milan Kyseľ, ktorý je predsedom dotovaného občianskeho združenia Tennis Club Topoľčany.

Klub má od mesta prenajatý tenisový areál a za využívanie ôsmich antukových kurtov vyberá komerčný nájom. Hodina na dvorci stojí v lete 4-5 eur, v zime sa hrá pod nafukovacou halou za 15 eur na hodinu, no tenisoví juniori majú podľa M. Kyseľa výraznú zľavu. Klub vyberá príspevky za členstvo, poplatky za účasť na turnajoch, dve percentá asignačnej dane či sponzorské dary.

Ďalšie príspevky získava od Slovenského tenisového zväzu, ktorý je financovaný v rámci štátnej dotačnej schémy športu. To všetko podľa M. Kyseľa nestačí. „Prioritným účelom klubu nie je dosiahnutie zisku, ale podpora športových aktivít detí a mládeže, preto sme vďační za akúkoľvek podporu, ktorá je nám poskytnutá,“ dodal.

Fico opäť využíval rezervu na PR a rozdával najmä „svojim“

Úrad vlády SR v roku 2017 zverejnil 113 zmlúv o dotácii z rezervy premiéra. Robert Fico nasmeroval väčšinu peňazí do miest a obcí pod vládou Smeru-SD. Zdroj: Centrálny register zmlúv

Kampaň za štátne

Rezerva predsedu vlády je však podľa zákona určená na „krytie nepredvídaných výdavkov nevyhnutných na zabezpečenie rozpočtového hospodárenia alebo na krytie zníženia rozpočtovaných príjmov“. Ide najmä o živelné pohromy či nečakané výpadky príjmov štátnej kasy.

Keď vo volebnom roku 2010 postihli východ Slovensko povodne, rezerva predsedu vlády už bola minutá – napríklad na futbalové ihriská, ktoré premiér pred voľbami osobne otváral v obdarovaných obciach. Vláda potom musela peniaze na odstraňovanie povodňových škôd hľadať v iných fondoch a premiér za to zožal tvrdú kritiku. Napriek tomu v minulom roku postupoval podobne – dve tretiny rezervy minul už pred príchodom leta a najmä na budovanie športovísk.

Úrad vlády vlani podľa centrálneho registra zmlúv uzavrel 113 zmlúv o poskytnutí dotácie z rozpočtovej rezervy predsedu vlády v celkovej hodnote 3,2 milióna eur. Peniaze boli určené na plynofikáciu obce Hrušovany, kde sa R. Fico narodil, závlahový systém futbalového ihriska v Livinských Opatovciach, rekonštrukciu radnice v Tomášove či dostavbu materskej školy v Porúbke. Najväčší balík dostalo mesto Liptovský Mikuláš pod vedením primátora Jána Blcháča, ktorý kandidoval s podporou Smeru-SD aj SNS – jeden a pol milióna eur na rekonštrukciu hokejového štadióna.

Fico opäť využíval rezervu na PR a rozdával najmä „svojim“

Robert Fico na stavbe štadióna City Arena (2015) Zdroj: Michal Smrčok - NMH

Zmluva prijímateľov dotácie zaväzuje, aby pri mediálnych vystúpeniach, ktoré súvisia s dotáciou uvádzali, že dotovaný projekt realizovali vďaka finančnej podpore predsedu vlády.

Opozícii oči pre plač

Väčšinu z peňazí dostali obce, kde má predseda Smeru-SD Robert Fico stranícke zázemie. Spolu 1,8 milióna eur išlo obciam, ktoré vedie víťazný kandidát Smeru-SD alebo Smeru-SD v koalícii s inými stranami. Takmer 600-tisíc eur dostali obce, kde vyhral nezávislý kandidát. Čisto „opozičné obce“ získali omrvinku – 10-tisíc eur, obce, kde kandidoval starosta s podporou opozičnej a inej koaličnej strany ako Smer-SD 36-tisíc eur. Považuje premiér obyvateľov týchto obcí za občanov druhej kategórie? 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa