Predseda Smeru-SD a kandidát na sudcu Ústavného súdu SR Robert Fico doručil Ústavnoprávnemu výboru NR SR materiály, ktoré majú dokazovať, že spĺňa zákonom požadovanú 15-ročnú prax v právnickom povolaní. Oznámil to šéf výboru Robert Madej (Smer-SD), ktorý rozdal doručené materiály k nahliadnutiu.

To, či Fico spĺňa podmienky, spochybňoval najmä člen výboru Ondrej Dostál (SaS). „Trvám na tom, že nespĺňate podmienky,“ odkázal. R. Fico uviedol, že je na výbore, aby určil, kto spĺňa a nespĺňa podmienky na kandidatúru.

Zákon hovorí totiž jasne: kandidát na ústavného sudcu musí byť najmenej pätnásť rokov činný v právnickom povolaní. V prípade R. Fica, ktorý sa venoval najmä politickej práci, je jeho „právnických“ pätnásť rokov veľmi sporných. Chýba mu podľa O. Dostála 15 mesiacov, preukázateľne a nesporne má právnicky odpracovaných 13 rokov a deväť mesiacov.

Podľa Denníka N dôkazy o jeho činnosti sú články stiahnuté z internetu. Podľa dokumentov, ktoré zverejnil O. Dostál na Facebooku, ide o článok, podľa ktorého R. Fico bezplatne zastupoval rodičov študenta, ktorého sa pokúsili zavraždiť. Išlo o Branislava Slamku, ktorého dobodali v bratislavskom autobuse.

Články sú z rokov 2002 až 2004. „Neuveriteľné, ten človek si z nás robí srandu,“ komentuje dokumenty na Facebooku Dostál.

Miroslav Beblavý zo Spolu pre denník povedal, že po preštudovaní doručených dokumentov musí konštatovať, že predložené materiály žiadnu dodatočnú právnu prax nepreukazujú. „Robert Fico tým pádom podmienku nespĺňa a nemôže byť zvolený za ústavného sudcu, ani keby ho tam parlamentná väčšina chcela poslať“, dodal M. Beblavý.