Bývalý poslanec parlamentu za Most-Híd a známy regionálny politik Igor Sidor bol pred rokmi členom a košickým funkcionárom strany Bélu Bugára. V súčasnosti je predsedom regionálneho politického subjektu Šport do Košíc a na východ, ktorý sa spomína v súvislosti s talianskym podnikateľom Antoninom Vadalom.

I. Sidor doteraz pre novinárov tvrdil, že s ním nepodnikal a nemal s ním nič spoločné, okrem jedného kontaktu, keď sa Talian zaujímal o odkúpenie jeho administratívnej budovy. Podľa chorvátskeho registra však obaja spoločne zakladali firmu Hvar Sport Resort na Balkáne.

Výpis z registra poskytlo TRENDU České centrum pre investigatívnu žurnalistiku, ktoré spolupracovalo so zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom na jeho poslednom článku. Týkal sa A. Vadalu a ďalších Talianov žijúcich na východe Slovenska, ktorí mali podľa novinára prepojenie na kalábrijskú vetvu mafie 'Ndrangheta. Okrem toho mali kontakty vo vysokej a regionálnej politike, ako aj na štátnych úradoch.

Exposlanec Mosta-Híd chcel na Hvare stavať rezort s Vadalom

Zdroj: TASR/František Iván

Podľa chorvátskych dokumentov boli I. Sidor a A. Vadala majiteľmi chorvátskej firmy Hvar Sport Resort, ktorá sa mala zaoberať najmä turizmom, rekreačnými službami, lodnou prepravou. V predmete činnosti mala aj nákladku či vykládku tovaru a sklady. Talian vo firme figuroval do marca 2017, v súčasnosti je jej vlastníkom už iba I. Sidor.

„Spolu s pánom Vadalom sme založili túto firmu v roku 2016 s úmyslom nového projektu, kde mal vložiť kapitál,“ uviedol I. Sidor v stanovisku, ktoré poskytol TRENDU. Napokon však Talian podľa neho peniaze nedal a spoluprácu ukončil. „Firma do dnešného dňa nemala žiadne obraty a ani žiadne podnikateľské aktivity či v Chorvátsku alebo na Slovensku,“ tvrdí I. Sidor.

Regionálny politik má na ostrove rekreačné stredisko s rovnakým názvom Hvar Sport Resort. Na webe uvádza, že je vyššieho štandardu a obľúbenou destináciou Slovákov. „Vzhľadom k polohe a jedinečnosti ostrova a súkromiu rezortu nás navštívilo pár známych slovenských hostí,“ láka internetová stránka. Medzi inými spomína moderátora Martina Nikodýma, skupinu Drišľak či speváčky z Twins.

I. Sidor vraví, že stopercentným majiteľom je spoločnosť Sidor, založená v Chorvátsku. A. Vadala nemal s už existujúcim rezortom podľa neho nič spoločné. Nový projekt, do ktorého plánovali ísť spolu, mal rozšíriť jeho turistický biznis, ale napokon z toho nič nebolo.

Kuciak: Je to Vadalov nový spojenec

A. Vadala je v súčasnosti stíhaný väzobne na základe zatykača benátskeho súdu pre údajnú účasť na obchode mafie s kokaínom. Z minulosti boli známe jeho vzťahy s asistentkou premiéra Máriou Troškovou alebo s Viliamom Jasaňom zo Smeru-SD.

Zavraždený J. Kuciak, ktorý sa téme venoval, si k Vadalovým obchodným spoločnostiam urobil takúto poznámku: „Firmy sa po problémoch presťahovali do Košíc na adresu Podnikateľská. Tam to vlastní Vadalov nový spojenec Igor Sidor,“ napísal J. Kuciak. Jeho poznámkový blok poskytli TRENDU k nahliadnutiu Aktuality.sk.

Vadalova firma AV-Real sa z Trnavy presunula na Kuciakom uvedenú adresu. Budovu vlastní I. Sidor a sídlo tam má aj jeho Sidor-Holding. Pre týždenník Plus 7 dní, ktorý sa tomuto nájomnému vzťahu bližšie venoval, I. Sidor poprel bližší kontakt sa Talianom. Pre TREND zopakoval že sa s A. Vadalom spoznal v roku 2015, keď prejavil záujem o kúpu jeho administratívnej budovy práve na Podnikateľskej ulici. Niekoľko mesiacov ho vraj Talian uisťoval, že pracuje na získaní bankového úveru, aby to mohol financovať. Keďže sa nič nedialo a neuhrádzal nájom, I. Sidor poznamenal, že časť areálu odpredal inému záujemcovi.

Z Mostu k Športu do Košíc

I. Sidor bol do roku 2012 krajským podpredsedom strany Most-Híd. Opustil ho a založil regionálnu stranu Šport do Košíc a na východ, v župných voľbách získala niekoľko poslaneckých kresiel. V minulosti opakovane podporil na post primátora Košíc Richarda Rašiho zo Smeru. V lete minulého roka sa ako mestský poslanec I. Sidor vzdal mandátu po tom, čo šoféroval pod vplyvom alkoholu.

Exposlanec Mosta-Híd chcel na Hvare stavať rezort s Vadalom

Igor Sidor ako poslanec parlamentu za stranu Most-Híd vo februári 2011 Zdroj: SITA

Poslanec Košického samosprávneho kraja Milan Potocký (OĽaNO) pre regionálny denník Košice Dnes opísal, že sa v januári s A. Vadalom stretol v michalovskej kaviarni. Tvrdí, že A. Vadala sa ho pýtal na to, či bude kandidovať za michalovského primátora, či pôjde proti Smeru, prípadne, kto ďalší bude opozícia Smeru. Reč podľa M. Potockého prišla aj na stranu Šport do Košíc a na Východ. „Povedal mi, že táto strana je jeho majetkom, že mu patrí a že zvažuje nejaké koalície do komunálnych volieb," spomenul.

I. Sidor k tomu povedal, že A. Vadala je len sympatizant strany. „Nie je, ani nikdy nebol v jej predsedníctve, ani nemal mandát alebo plnú moc na zastupovanie strany. Preto sa zásadne ohradzujem voči informáciám, že chcel alebo chce vytvárať nejaké koalície," dodal.