Koronakríza sa podpísala na celkovom objeme investícií do nehnuteľností v Európe. V druhom kvartáli tohto roku to bolo 43 miliárd eur. Podľa údajov realitno-poradenskej spoločnosti CBRE ide o 39-percentný pokles v porovnaní s tým istým obdobím v minulom roku.

Najväčší prepad na trhu s nehnuteľnosťami zaznamenali v máji, a to hlavne z dôvodu viacerých vládnych opatrení. K miernemu nárastu došlo opäť v júni, kedy sa začali obmedzenia postupne uvoľňovať. Spoločnosť CBRE preto očakáva, že objem investícií bude aj naďalej stúpať súmerne s postupným oživovaním európskej ekonomiky.

Vplyv sa prejavil neskôr

„Aj napriek tomu, že veľké množstvo krajín v Európe zaviedlo opatrenia proti šíreniu koronavírusu už v čase od začiatku až do polovice marca, skutočný dopad tejto situácie na trh s nehnuteľnosťami sa vtedy ešte neodzrkadlil. Práve naopak, svedkami najväčšieho poklesu v rámci investičnej aktivity sme boli až v máji,“ vysvetľuje Chris Brett, riaditeľ oddelenia pre kapitálové trhy EMEA regiónu v spoločnosti CBRE.

Klingerka
Neprehliadnite

Projekt Klingerka chystá ďalšie etapy, rozšíri bratislavský „skyline“ za Euroveou

Opätovný nárast objemu investícií nastal v júni, a to vďaka zmierňovaniu opatrení. „To nasvedčuje, že ekonomika sa opäť začína oživovať. Aktuálne je tu veľké množstvo kapitálu, ktorý čaká na svoje využitie. Obmedzenia sa totiž aj naďalej uvoľňujú a pri cenotvorbe v oblasti aktív sme mohli vidieť len veľmi malé zmeny, najmä v ekonomicky silných svetových metropolách,“ podotkol ešte Chris Brett.

Spoločnosť CBRE ďalej konštatovala, že výška investícií za celý prvý polrok 2020 sa udržala takmer na rovnakej úrovni ako minulý rok. Bolo to aj vďaka tomu, že celkový objem investícií sa v prvom kvartáli 2020 vyšplhal pre viaceré veľké transakcie v Nemecku, Veľkej Británii a Škandinávii na historické maximum. Spolu sa do nehnuteľností na európskom trhu za prvý polrok investovalo až 129 miliárd eur, čo predstavuje oproti prvému polroku 2019 nárast o dve percentá, a to konkrétne zo 127 miliárd eur.

Kancelárske nehnuteľnosti vedú

Ak investori vyhľadávali v období krízy čo najstabilnejší zdroj príjmov, najlepšie na tom boli v prvom polroku v rámci jednotlivých sektorov logistické a rezidenčné nehnuteľnosti. Pokiaľ ide o absolútny objem, najžiadanejšou triedou aktív ostal aj naďalej trh s kancelárskymi nehnuteľnosťami.

Objem investícií v oblasti rezidenčných nehnuteľností sa vyšplhal do výšky 33 miliárd eur, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast o 37 percent. V oblasti priemyselných nehnuteľností dosiahol objem investícií za prvý polrok tohto roka 15 miliárd eur, čo predstavuje nárast o 5 percent.

V sektore kancelárskych nehnuteľností bol od začiatku roka do konca júna objem transakcií vo výške 41 miliárd eur, pričom v tomto prípade už ide o medziročný pokles o 16 percent.

V druhom kvartáli tohto roku bol na tom horšie sektor maloobchodu, v ktorom výška investícií klesla až o 25 percent.