Európska komisia (EK) podpísala rámcovú zmluvu s farmaceutickou spoločnosťou GlaxoSmithKline (GSK) na dodanie lieku sotrovimab, ktorého efektivitu pri liečbe covidu-19 aktuálne preskúmava Európska agentúra pre lieky (EMA). Do nákupu liečivá pre až 220-tisíc ľudí sa zapojilo 16 členských štátov EÚ, uviedla EK v tlačovej správe.

Sotrovimab môže byť použitý na liečbu pacientov s miernymi príznakmi covidu-19, ktorí nepotrebujú prídavný kyslík. Prebiehajúce výskumy podľa EK naznačujú, že nasadenie tejto liečby môže pomôcť znížiť počet pacientov, ktorí potrebujú hospitalizáciu alebo prijatie na jednotku intenzívnej starostlivosti.

KK20 Paríž - Na archívnej snímke zo 7. februára 2019 logo farmaceutickej skupiny Sanofi v Paríži. Francúzska vláda považuje za
Neprehliadnite

Vakcína od Sanofi a GSK v testoch vyvolala silnú imunitnú odozvu

Komisárka pre zdravotníctvo Stella Kyriakidisová spresnila, že EK si dala za cieľ schváliť do októbra najmenej tri nové lieky na covid-19. „Spoločne s vakcínami budú bezpečná a účinná liečivá zohrávať kľúčovú úlohu pri návrate Európskej únie do normálu," oznámila Kyriakidisová. Členské štáty, ktoré budú mať o sotrovimab záujem, ho budú môcť prostredníctvom EÚ nakúpiť v okamihu, kedy jeho núdzovú registráciu odporučí EMA a následne schváli EK.

Prípravok od GSK a Vir Biotechnology, známy tiež pod názvom VIR-7831, je monoklonálna protilátka. Tá sa dokáže naviazať na S-proteín vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie covid-19, a týmto spôsobom znemožní vírusu vstupovať do buniek ľudského tela.

Mimoriadne použitie sotrovimabu v máji schválil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Sotrovimab sa môže podľa FDA používať pri ľahkom až strednom priebehu ochorenia, a to u ľudí starších ako 12 rokov.