Spojené kráľovstvo začalo s podávaním tretích dávok vakcíny voči covidu medzi prvými. Aj to sa zrejme – popri masívnej očkovacej kampani a disciplinovanosti Britov – podpísalo na fakte, že v krajine sa počty hospitalizovaných pacientov nezvyšujú až tak prudko ako vo zvyšku Európy. Začali klesať.

A pritom veľkú časť jesene sa Británia zmietala v najhoršej vlne pandémie v západnej Európe. Došlo však k pozitívnej zmene. Hospitalizácie sa ešte začiatkom novembra rátali na takmer 10-tisíc, no aktuálne sú na úrovni 8-tisíc.

Nižšia je aj úmrtnosť

Denná miera úmrtí súvisiacich s covidom-19 na 100-tisíc obyvateľov v Spojenom kráľovstve je podľa analýzy dát Financial Times o 40 percent nižšia ako priemer EÚ.

Spomalil sa aj nárast nových prípadov infekcie Britov za deň. Naproti tomu v mnohých západoeurópskych krajinách rastie: v Nemecku o 30 percent, v Španielsku o 59 percent, vo Francúzsku až o 83 percent, v porovnaní s 8-percentným nárastom v Spojenom kráľovstve.

Philippe Douste-Blazy, bývalý francúzsky minister zdravotníctva, ktorý teraz pracuje pre OSN, povedal, že Británia „konala rozumne“, keď „zamerala svoju pozornosť na posilňovacie dávky skôr ako zvyšok Európy“.

Veľa zaočkovaných medzi 60+

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa