V čase, keď sa Európa opäť zmieta v covidovom zovretí, netreba zabúdať na základnú vec: nosenie rúška a tiež umývanie rúk. Tieto jednoduché spôsoby ochrany sú podľa najnovšej štúdie publikovanej v British Medical Journal prostriedkami, ktoré pomáhajú odvrátiť chorobu.

Vedci tvrdia, že používanie rúška na tvár znižuje riziko nákazy covidom-19 o viac ako polovicu. Rovnako aj umývanie rúk. Fyzické dištancovanie prispieva k zníženiu rizika o štvrtinu.

Tieto zistenia prichádzajú v čase, keď množstvo krajín okúsilo, že ani ten najvyšší stupeň zaočkovanosti nestačí na to, aby sa zabránilo šíreniu nákazy a zavádzaniu z toho plynúcich opatrení.

Málo peňazí

„Je pravdepodobné, že ďalší postup v boji proti pandémii covidu-19 závisí nielen od vysokej zaočkovanosti, ale aj od neustáleho dodržiavania účinných a udržateľných opatrení v oblasti verejného zdravia,“ citovala agentúra Bloomberg z vyjadrenia autorov štúdie na čele so Stellou Talicovou, vedúcou výskumníčkou a epidemiologičkou z Monash University v Melbourne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa