Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že zrealizovala prvé tohtoročné emisie sociálnych dlhopisov v hodnote 14 miliárd eur. Emisie boli vydané v rámci nástroja SURE, ktorý je zameraný na podporu zamestnanosti a ochranu pracovných miest v EÚ počas mimoriadnych situácií. Komisia spresnila, že emisia pozostáva z dvoch dlhopisov, jeden vo výške 10 miliárd eur so splatnosťou v júni 2028 a druhá v hodnote 4 miliardy eur so splatnosťou v novembri 2050. Podobne ako pri vlaňajších emisiách sociálnych dlhopisov bol o ne medzi investormi vysoký dopyt.

Eurokomisár zodpovedný za rozpočet a ľudské zdroje Johannes Hahn v tejto súvislosti uviedol, že stredajšia emisia dlhopisov cez program SURE je pokračovaním vlaňajšieho pozoruhodného úspechu. „Aj táto emisia ukázala veľký záujem trhu o dlhopisy EÚ. To je skvelá správa pre Úniu ako emitenta. Dodáva nám istotu, že úspešne dokončíme emisie cez SURE a spustíme program poskytovania pôžičiek cez ozdravný plán EÚ budúcej generácie," uviedol Hahn v správe pre médiá.

EBE 22 Brusel - Na snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie po videosummite v Bruseli v piatok 19. júna 2020. Leyenová na úvod zasadnutia Európskej rady vyzvala najvyšších predstaviteľov členských krajín EÚ, aby sa zomkli a čo najrýchlejšie sa dohodli na prijatí plánu hospodárskej obnovy, ktorý eurokomisia navrhla v snahe zmierniť dôsledky koronakrízy. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a media confer
Neprehliadnite

EÚ opätovne žiada Poľsko konať ohľadom disciplinárnej komory Najvyššieho súdu

Komisia spresnila, že cena sedemročného dlhopisu bola ocenená negatívnym výnosom -0,497 percenta, čo znamená, že za každých 105 eur, ktoré členské štáty dostanú, po splatnosti dlhopisu splatia 100 eur. Negatívna úroková výhoda sa prenesie priamo na členské štáty, ktoré cez plán obnovy po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur môžu žiadať vysoko výhodné pôžičky na svoje ozdravné a reformné ciele. Druhý, 30-ročný dlhopis, bol ocenený na 0,134 percenta, čo je vynikajúci výsledok pre takúto dobu splatnosti.

Išlo v poradí už o štvrtú emisiu sociálnych dlhopisov v rámci programu SURE. Vďaka prvým trom vlaňajším emisiám od konca októbra do konca novembra získalo 15 členských štátov EÚ, vrátane Slovenska, priame pôžičky v hodnote takmer 40 miliárd eur. V priebehu roku 2021 sa EK bude usilovať získať ďalších 35 miliárd eur vydaním dlhopisov cez nástroj SURE.