Jednotná európska mena sa po štatistike o poklese investorskej dôvery v Nemecku prepadla voči takmer nemennému doláru na trojmesačné minimum. Zisky vďaka oživujúcej ekonomike a komentárom centrálnych bánk upevňujú austrálsky a novozélandský dolár.

Euro k doláru okolo 16:15 SELČ strácalo 0,2 percenta na 1,1836 dolárov. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, v rovnakom čase pridával 0,2 percenta na 92,40 bodu.

Jednotnú európsku menu poškodila správa o júlovej dôvere investorov a analytikov v nemeckú ekonomiku, ktorá je najväčšia v eurozóne. Dôvera sa zhoršila viac, než sa čakalo. Zostáva ale relatívne vysoko a v nasledujúcich šiestich mesiacoch sa ďalej počíta so silným hospodárskym oživením. Podľa inej správy štatistického úradu sa navyše v máji znížil počet objednávok v Nemecku vyrobeného tovaru najviac od prvej uzávery ekonomiky v roku 2020.

Nákupné centrum Eurovea po čiastočnom uvoľnení opatrení na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19.
Neprehliadnite

Slovensko verzus svet: Euro drží rast cien na uzde. Susedia už zvyšujú úroky

Euro malo čo robiť, aby udržalo krok s dolárom celý minulý mesiac. Na jeho kurze sa odráža neochota Európskej centrálnej banky (ECB) zaoberať sa spevňovaním menovej politiky.

Nová štatistika o podmienkach podnikania naopak posilnila novozélandský dolár, ktorý stúpol na najvyššiu hodnotu od polovice júna. Bola tak priaznivá, že podľa investorov by novozélandská centrálna banka mohla začať dvíhať základnú úrokovú sadzbu už tento rok v novembri. Potom, čo austrálska centrálna banka zredukovala nákupy dlhopisov a upravila výhľad sadzieb, spevnil sa aj austrálsky dolár.