Energetické spoločnosti v celej Európe sa obracajú na vlády, aby posilnili svoju likviditu a zabezpečili dodávky energií, keďže plynová kríza zapríčinená agresiou Ruska voči Ukrajine preveruje ich schopnosť udržať sa pri živote. Najväčší švajčiarsky výrobca elektriny z obnoviteľných zdrojov Axpo a fínska spoločnosť Fortum v utorok oznámili, že si zabezpečili veľké štátom kryté úverové linky, píšu Financial Times.

Výrobcovia elektriny v celej Európe čelia akútnej finančnej kríze, keďže prudko rastúce ceny energií vedú k narastajúcim finančným požiadavkám na zábezpeky na termínových burzách. Nadnárodná spoločnosť Centrica, vlastník britského plynárenského podniku British Gas, rokuje s bankami, aby si zabezpečila ďalšie úvery vo výške niekoľkých miliárd libier. Po naliehavej víkendovej výzve spoločnosti Axpo aktivovala švajčiarska vláda legislatívu na stabilizáciu financií svojich energetických spoločností.

Po naliehavej víkendovej výzve spoločnosti Axpo aktivovala švajčiarska vláda legislatívu na stabilizáciu financií svojich energetických spoločností.

Axpo získala okamžitý prístup k úverovej linke vo výške štyri miliardy frankov (4,1 miliardy eur) aby jej v dôsledku prudko rastúcich cien pomohla pokryť obchodné a kolaterálne. Finančné prostriedky budú k dispozícii aj pre ďalšie dve veľké energetické spoločnosti vo Švajčiarsku, Alpiq a BKW, hoci ani jedna z nich zatiaľ o pomoc nepožiadala. „Nemôžeme si dovoliť, aby sa taká veľká elektrárenská spoločnosť dostala do platobnej neschopnosti a stiahla so sebou ďalšie podniky,“ povedala v utorok švajčiarska ministerka energetiky Simonetta Somarugaová.

„S požiarom musíme bojovať všetkými dostupnými prostriedkami. Ceny v Európe ešte nikdy nevyskočili
tak vysoko ako v súčasnosti.“ Švajčiarsko bude túto zimu obzvlášť citlivé na otrasy na európskych energetických trhoch. Závislosť bohatej alpskej krajiny od vodných elektrární znamená, že počas chladnejších mesiacov, keď jazerá a rieky v Alpách, zamŕzajú, musí Švajčiarsko dovážať až 40 percent svojej elektrickej energie.

Ďalšie dôležité správy

Jadrová energie by mala európskym krajinám umožniť postupné vyradenie výroby energie z uhlia, ako aj zbaviť ich od závislosti od ruského plynu a zabezpečiť dodávky energie
Neprehliadnite

Skupina švajčiarskych politikov chce prehodnotiť plány v oblasti jadrovej energie