Francúzska energetická a vodárenská spoločnosť Veolia zintenzívnila boj so svojím menším rivalom Suez a bude sa ho snažiť prevziať aj bez povolenia jeho manažmentu. Firma v nedeľu večer oznámila, že za zostávajúce akcie ponúka 18 eur za kus, čo celý podnik ohodnocuje na 11,3 miliardy eur. Francúzskej vláde sa takýto postup nepáči a považuje ho za nepriateľský. Šéf Veolia Antoine Frerotte ale dnes povedal, že je ochotný sa s šéfom Suezu ešte stretnúť.

Veolia sa snažila Suez prevziať už vlani, zatiaľ sa jej ale podarilo získať len 29,9 percenta akcií. Stala sa ale najväčším akcionárom Suezu. Očakáva sa, že mesiace súdnych sporov a taktického manévrovania teraz vstúpia do tej najúhlavnejšej fázy, uviedla agentúra Reuters. Veolia totiž dala jasne najavo, že už s manažmentom Suezu nemieni ďalej jednať a ponuku na prevzatie akcií predloží rovno zostávajúcim akcionárom.

V stredu 17. júna 2020 absolvoval pracovnú návštevu elektrárne Vojany (EVO) Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti. Na snímke elektráreň v obci Vojany, okres Michalovce. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Známi hráči ovládajú energetiku na Slovensku, v rebríčku sú aj domáci podnikatelia

Veolia kúpila menšinový podiel v Suezu vlani v októbri od spoločnosti Engie a vtedy tiež sľúbila, že svoje ďalšie zámery bude konzultovať s manažmentom Suezu. Najväčším akcionárom Engie je francúzska vláda, ktorá má záujem na tom, aby sa podniky medzi sebou dohodli priateľským spôsobom. Všetky sa totiž podieľajú na zabezpečovaní verejných služieb, ako je vodné hospodárstvo a distribúcie energie.

Frerotte sa v piatok stretol s šéfom Suezu Bertrandom Camusa, ktorý sa pre svoj podnik už dlho snaží nájsť iného partnera. Veolia uviedla, že Camus na schôdzke nedal nijako najavo, že by chcel zmeniť názor. „Suez v posledných štyroch mesiacoch len eskaluje kroky, ktorých cieľom je ponuku Veolia zablokovať," uviedla Veolia. Hovorca spoločnosti Suez povedal, že snaha Veolia obísť vedenie Suezu je neprijateľná z etického i morálneho hľadiska.

Veterná elektráreň vo Fínsku
Neprehliadnite

Slovenský investičný fond plánuje vo Fínsku preinvestovať stovky miliónov eur

Suez v januári oznámil, že dostal ponuku na prevzatie od firiem súkromného kapitálu Ardian a Global Infrastructure Partners (GIP). Tie boli ochotné za akcie Suezu tiež ponúknuť 18 eur za kus. Management Suezu sa pokúsil situáciu záujemcom o prevzatie sťažiť zmenou štruktúry usporiadania časti vodárenských aktivít, súd ale rozhodol, že to by museli schváliť akcionári.

Veolia zamestnáva po celom svete takmer 180-tisíc ľudí. V Českej republike firma Veolia Energia ČR a jej dcérske spoločnosti pôsobia v Moravskosliezskom, Olomouckom, Juhočeskom, Plzenskom, Karlovarskom, Ústeckom, Libereckom a Stredočeskom kraji a tiež v Prahe. Podnik má zhruba 1 600 zamestnancov.