Prehlbujúca sa energetická kríza v Európe spôsobuje vážne trhliny v takmer každej súčasti biznisu. Ohrozená je už aj výroba novinového papiera či kovov, produkcia amoniaku, pestovanie zeleniny v skleníkoch, zvyšujú sa tiež náklady na stavbu.

Agentúra Bloomberg uvádza ako príklad britského výrobcu elektrických nákladných vozidiel Freightliner, ktorý sa kvôli vyšším cenám vracia späť k nafte. Výrobca novinového papiera Palm Paper, tiež z Veľkej Británie, zvažuje, že túto zimu zníži svoju produkciu. Nepodarilo sa mu totiž zabezpečiť dostatočné množstvo plynu, ktorý tvorí veľkú časť jeho vstupov.

Švédska papierenská fabrika Klippans Bruk obmedzuje prevádzku a znižuje stav svojich zamestnancov takmer o tretinu. Vysoké náklady na vykurovanie nútia aj skleníkové firmy v Holandsku k zníženiu dodávok paradajok, uhoriek a kvetov.

Aj na Slovensku obmedzili výrobu

Aj mnohé spoločnosti pôsobiace na Slovensku ohlásili obmedzenie výroby pre vysoké ceny energií. Medzi prvými bolo Slovalco zo Žiaru nad Hronom, ale aj oravská OFZ či Duslo Šala.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa