V budúcom roku Európania zaplatia za energie ďalších 350 miliárd eur. Hrozí totiž, že celosvetový dopyt po palivách a energiách udrží zvýšené ceny, informuje agentúra Bloomberg.

ZINGST, GERMANY - APRIL 29:  Wind turbines stand in the Baltic 1 offshore wind farm on April 29, 2011 in the Baltic Sea near Zingst, Germany. Baltic 1, a project of German energy utility EnBW that includes 21 turbines rated at 2.3 megawatts each, will be Germany's first commercial offshore wind farm once it officially begins operation on May 2. Germany has thus far lagged in offshore wind farm construction when compared to neighbors like Great Britain and Denmark, though German Chancellor Angela
Neprehliadnite

Európska únia hrozí Slovensku súdom pre smernicu o využívaní energie z obnoviteľných zdrojov

Na stretnutí ministrov životného prostredia v Bruseli vyjadrili predstavitelia Maďarska a Španielska znepokojenie nad nedávnou volatilitou na trhoch s emisiami uhlíka. Európania by mali už túto zimu čeliť zvýšeniu o 100 miliárd eur, uvádza agentúra.

V praktickej rovine by to znamenalo, že zvýšené ceny energií budú len túto zimu Európanov stáť peniaze o veľkosti slovenského HDP. Za celý rok by to mali byť prostriedky až vo výške takmer polovice plánu obnovy. 

Paradoxne, jedným z hlavných dôvodov je vysoká cena emisných povoleniek, ktorá tento rok vzrástla štvornásobne nad 80 eur za tonu emisii CO2, čo kvári európsky priemysel. 

Energetická kríza výzvou

Energetická kríza sa stala jednou z najväčších výzev únie, zaťažuje národné rozpočty, podporuje infláciu, zatiaľ čo vlády zápasia s koronavírusovým variantom omikron.

Európska komisia zdôraznila potrebu prechodu na lacnejšie obnoviteľné zdroje a vytvorila súbor opatrení na podporu tých, ktorí bojujú s vyššími nákladmi na energie.

Ceny energií sa zvyšujú

K zvýšeniu cien energií od elektriny po uhlie prispelo niekoľko faktorov – napätie na rusko-ukrajinskej hranici, prekážky pre využívanie obnoviteľných zdrojov, globálne stlačenie dodávok zemného plynu, tiež jeho nízke zásoby.

Európske termínované plynárenské futurity tento rok vzrástli približne o 600 percent, zatiaľ čo nemecká medziročná energia a francúzsky ekvivalent v pondelok vzrástli na rekordné maximá.

energia - solárne panely - veterná elektráreň - veterná turbína
Neprehliadnite

Kapacita pre výrobu energie z obnoviteľných zdrojov tento rok rekordne stúpne, predpovedá IEA