Elon Musk je geniálny marketér a dokázal to aj teraz pri predaji časti svojich akcií Tesly. Hoci sa ich zrejme plánoval zbaviť už v septembri, potichu ich predal až v novembri, ale predtým si okolo toho urobil self promo na twitteri.

Zakladateľ ikonického výrobcu elektormobilov predal tento týždeň zhruba 4,5 milióna akcií výrobcu elektrických automobilov Tesla, čo zodpovedá približne trom percentám Muskovho podielu vo firme.

Elon Musk
Neprehliadnite

Akcie Tesly vstúpia do histórie učebníc o investovaní. Prežili skoro všetko

Z predaja získal viac ako päť miliárd amerických dolárov. Vyplýva to z vyhlásenia firmy pre americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC). Je to prvý Muskov predaj akcií automobilky od roku 2016 a prišiel po ankete na twitteri. Z celkovej čiastky pôjde 1,1 miliardy amerických dolárov na úhradu daní z akciových opcií.

Súčasť plánu

Ekonomické média ako  Wall Street Journal a Financial Times upozorňujú, že časť predaných akcií pochádza z vysokej odmeny z roku 2012 práve vo forme akciových opcií. Tieto opcie sa musia uplatniť do augusta budúceho roka, inak vypršia.

Začiatkom tohto roka E.Musk verejne vyhlásil, že tieto opcie pravdepodobne v blízkej budúcnosti uplatní. Je preto možné, že to súvisí s terajším predajom, ktorý by sa uskutočnil aj bez ohľadu na výsledky prieskumu na Twitteri, podľa vopred dohodnutého plánu, uviedla agentúra Bloomberg.

Akcie Tesly opäť stúpli

Správa o predaji vyvolala v pondelok a utorok pokles cien akcií, v stredu však akcie opäť oživili. V tomto roku si akcie Tesly pripísali viac ako 50 percent. V stredu uzavreli na hodnote 1067,95 amerického dolára.

Po transakcii E.Musk vlastní zhruba 167 miliónov akcií Tesly. Podľa údajov z júna bol podľa agentúry AP Musk najväčším akcionárom Tesly s podielom zhruba 17 percent. E. Musk je podľa časopisu Forbes najbohatším mužom sveta, čistá hodnota jeho majetku je zhruba 282 miliárd amerických dolárov. Hlavnú časť tvoria akcie Tesly.

Tesla Bot
Neprehliadnite

Podvolí sa Elon Musk ankete na Twitteri? Ak áno, príde o časť svojich akcií v Tesle

Chce platiť dane?

E.Musk cez víkend oslovil používateľov Twitteru v reakcii na kritiku, že neplatí spravodlivý podiel na daniach: „V poslednej dobe sa veľa hovorí o tom, že nerealizované zisky sú prostriedkom na vyhýbanie sa daniam, takže navrhujem predaj desiatich percent svojich akcií Tesly. Podporujete to?“ Dodal, že sa podvolí výsledku, nech bude akýkoľvek. Za predaj akcií hlasovalo 57,9 percenta užívateľov.

Tesla nevypláca Muskovi mzdu v hotovosti. Namiesto toho získava obrovské akciové opcie. „Mám iba akcie, teda jediný spôsob, ako osobne zaplatiť dane, je predať akcie,“ uviedol E.Musk na Twitteri.

Odborníci o jeho zámere platiť poctivo dane z predaja akcií pochybujú. Tvrdia, že sa skôr chce vyhnúť vyšším daniam, ktoré v USA hrozia do budúcnosti. Preto miliardár dobre načasoval predaj ich časti.