Ekonomické straty spôsobené ničivými zemetraseniami v Turecku minulý týždeň pravdepodobne presiahnu 20 miliárd dolárov (18,59 miliardy eur). Odhadla to v utorok nadnárodná analytická spoločnosť Verisk Extreme Event Solutions.

„Ničivé zemetrasenia spôsobili nielen rozsiahle fyzické škody, ale aj tragické straty na životoch v Turecku a Sýrii,“ uviedol Bill Churney, prezident Verisk Extreme Event Solutions.

Počet obetí zemetrasení už presiahol 35-tisíc osôb, pričom sa očakáva, že k tomuto tragickému súčtu pribudnú ďalšie desiatky tisíc obetí.

Spoločnosť Verisk pripomenula, že veľký rozdiel medzi poistenými a ekonomickými stratami v konečnom dôsledku znášajú vlády.

Agentúra Fitch Ratings nedávno uviedla, že náklady poisťovní na škody spôsobené zemetraseniami, ktoré zasiahli Turecko a Sýriu, by sa mali pohybovať okolo miliardy dolárov. To sa zhruba zhoduje s odhadom Verisk.

Zemetrasenia sú v Turecku pomerne bežné a napriek regulačným predpisom a normám v stavebníctve na ochranu pred zemetraseniami sú výsledky „zmiešané“, napísala spoločnosť Verisk.

Stavby, ktoré sú v súlade so stavebnými predpismi, „fungujú relatívne dobre, zatiaľ čo mnohé iné utrpeli značné škody a zrútili sa počas zemetrasení,“ dodáva správa.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Zemetrasenie v Turecku zastavilo aj výrobu ocele, minimálne do konca mesiaca