Eurozóna by sa mala vyhnúť príliš výraznému zvyšovaniu výdavkov pre energetickú krízu, keďže zhruba tretina členských štátov má už teraz problém s udržateľnosťou dlhodobého verejného dlhu. Uviedol to vo štvrtok člen Rady guvernérov ECB Olli Rehn. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Úsilie štátov nájsť spôsob ako zmierniť náklady domácností na energie sa dá pochopiť, avšak plošné zvyšovanie výdavkov nepomôže v boji s infláciou," povedal guvernér fínskej centrálnej banky. Namiesto toho vyzval na „dočasné a na mieru šité" opatrenia určené výhradne najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva na pomoc pri platbách za energie.

Varoval pred vplyvom príliš vysokých výdavkov na zmierňovanie energetickej krízy na udržateľnosť dlhov v menovej únii. „Udržateľnosť dlhodobého verejného dlhu je už teraz vážne ohrozená pri viac než tretine krajín eurozóny," dodal Rehn, podľa ktorého je potrebné spojiť sily v boji proti inflácii ťahanej cenami energií. Jedným z riešení je reforma energetického trhu, kľúčové je však výraznejšie šetrenie energiami.

Ďalšie dôležité správy

EBE 35 Davos - Na snímke prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová na 51. výročnom Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose 25.  mája 2022. FOTO TASR/AP


Christine Lagarde, President of the European Central Bank, attends the World Economic Forum in Davos, Switzerland, Wednesday, May 25, 2022. The annual meeting of the World Economic Forum is taking place in Davos from May 22 until May 26, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Šéfka ECB si za boj s infláciou vyslúžila kritiku. Banka si protirečí, tvrdia europoslanci