Predražený realitný trh v eurozóne by sa mohol začať ochladzovať, ak úrokové sadzby hypoték budú rásť rýchlejšie než inflácia. Uviedla to v stredu vo svojej správe o finančnej stabilite Európska centrálna banka. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ceny nehnuteľností v eurozóne rastú výrazne už niekoľko rokov, pričom v období pandémie sa tempo rastu ešte zrýchlilo. Dôvodom je mimoriadne uvoľnená menová politika Európskej centrálnej banky, ktorá stlačila hypotekárne sadzby nadol.

Nehnuteľnosti sú nadhodnotené

Európska centrálna banka, ktorá by mala na júlovom zasadnutí pristúpiť k prvému zvýšeniu hlavnej úrokovej sadzby za posledných 10 rokov, odhaduje, že nehnuteľnosti v eurozóne sú v súčasnosti nadhodnotené v priemere o takmer 15 percent. V niektorých krajinách je to až o 60 percent.

Banka upozornila, že ceny nehnuteľností by mohli klesnúť o 0,83 až 1,17 percenta pri každom zvýšení hypotekárnych sadzieb o 10 bázických bodov po úprave o infláciu.

„Prudké zvýšenie úrokových sadzieb môže v krátkodobom horizonte spôsobiť v oblasti cien realít korekciu. Súčasná nízka úroveň úrokových sadzieb zvyšuje pravdepodobnosť výrazného obratu cien nehnuteľností," uviedla ECB v správe, ktorú zverejňuje každých šesť mesiacov.

Ceny nehnuteľností a dlh voči HDP

Banka zároveň poukázala na prudký rast cien domov a bytov v súvislosti s objemom poskytovaných hypotekárnych úverov. Ako dodala, najprudší rast reálnych cien nehnuteľností, ako aj objemu hypoték, vykazujú Slovensko, Estónsko a Litva. Čo sa týka dlhu domácností voči hrubému domácemu produktu (HDP), najvyšší je podľa Európskej centrálnej banky v Holandsku, na Cypre a v Grécku.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke plénum počas 63. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 30. marca 2022. Poslanci Národnej rady (NR) SR začali v stredu krátko predpoludním rokovať o opozičnom návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) z funkcie. Mimoriadnu schôdzu inicioval Smer-SD. Na rokovanie prišli okrem Mikulca aj viacerí členovia vlády vrátane premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Podľa opozície minister nezvláda riadenie utečeneckej krízy vyvolanej vojnou na Ukrajine a zveril ho menším súkromným firmá
Neprehliadnite

Poslanci schválili zákon o štátnej podpore nájomného bývania