Zákazku za desiatky miliónov eur ÚVO preveroval na žiadosť Úradu vlády. Ten je riadiacim orgánom Operačného programu Informatizácia spoločnosti, v rámci ktorého dostal rezort zdravotníctva na eHealth peniaze.

„Z predloženej dokumentácie bolo zistené, že kontrolovaný (ministerstvo zdravotníctva, pozn. redakcie) svojím postupom porušil zákon o verejnom obstarávaní, nakoľko pri zadávaní predmetnej zákazky porušil viaceré ustanovenia zákona,“ informoval TREND.sk hovorca ÚVO Ján Mažgút.

Nevysvetlili, neinformovali

Obstarávanie na „Elektronické služby zdravotníctva“ prebehlo za prvej Ficovej vlády. Ministerstvo zdravotníctva, ktoré zaň bolo zodpovedné, podľa úradu pochybilo napríklad, keď nevysvetlilo súťažné podmienky týkajúce sa technickej alebo odbornej spôsobilosti všetkým záujemcom, ale len jednému.

Rovnako, keď predĺžilo lehotu na predkladanie žiadosti o účasť a to dokonca bez toho, aby to zverejnilo či o tom informovalo ÚVO.

V rozpore so zákonom a následne aj v rozpore s princípom transparentnosti verejného obstarávania postupoval rezort aj vtedy, keď neopísal predmet zákazky dostatočne jednoznačne, vyčerpávajúco a kompletne.

Prehadzujú si zemiak

Bývalý minister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD), za ktorého sa pred piatimi rokmi tender realizoval, hovorí, že ho mala na starosti externá spoločnosť. Ak niekto pochybil, bola to teda podľa neho táto firma.

ÚVO má na vec ale iný názor. Podľa J. Mažgúta je za tender vždy zodpovedný obstarávateľ, v tomto prípade ministerstvo. Bez ohľadu na to, či ho realizuje sám, alebo prostredníctvom externíka.

„Navyše, Úrad pre verejne obstarávanie nedisponuje informáciou, že by vami uvedené verejné obstarávanie bolo realizované externým subjektom,“ dodal hovorca ÚVO. V oznámení o súťaží je ako zodpovedná osoba uvedený iba zamestnanec ministerstva zdravotníctva.

Ako sa podarilo zistiť TREND.sk, obstarávanie mala na starosti Hana Glončáková, dnes Šlachtová. Podľa jej vyjadrenia sa k nemu dostala cez subdodávku. „Tento tender bol pred podpisom zmluvy s víťazným uchádzačom kontrolovaný zo strany Úradu vlády aj Úradu pre verejné obstarávanie. Ťažko si preto vysvetliť aktuálne rektroaktívne rozhodnutie ÚVO,“ reagovala H. Šlachtová.

„Donútení k zmenám“

R. Raši na obranu doplnil, že podľa jeho informácií samotná súťaž ani prvý dodatok, ktorý podpísal, neovplyvnili proces verejného obstarávania. Čo sa ale podľa neho „nedá povedať o dodatkoch číslo 2 a 3, ktoré podpísal minister Ivan Uhliarik“.

Exminister má pravdu v tom, že sporné boli aj nasledujúce dodatky. Jeho nástupca I. Uhliarik (KDH) podpisoval len jeden, v poradí druhý. Ako skonštatovalo ÚVO, ten mal podstatným spôsobom zmeniť pôvodný predmet zákazky, čo vnieslo netransparentnosť do tendra a diskrimináciu účastníkov.

Podľa I. Uhliarika boli k zmenám donútení. Vtedajšie ministerstvo financií totiž nariadilo audit viacerých projektov, ktorý v niektorých prípadoch viedol k zrušeniu zmlúv či zníženiu nenávratných finančných prostriedkov.

Týkalo sa to aj Ústredného portálu verejnej správy, ktorý mal vytvoriť univerzálny modul pre prístup do všetkých informačných systémov verejnej správy, teda aj pre eHealth. Tým, že bol ale projekt ústredného portálu zrušený, musel tento modul rezort zabezpečiť sám.

Listom s vyjadrením, že takýmto postupom nedôjde k porušeniu zákona ani pravidiel čerpania dotácií, to odobril rezort financií aj Úrad vlády.

„To, že v súčasnosti sa Sprostredkovateľský orgán k riadiacemu orgánu (ministerstvo financií) a Riadiaci orgán (Úrad vlády) pozerá na tento dodatok číslo 2 inými očami a predmetné štyri milióny eur vidí ako neoprávnený výdavok, je už skôr politický problém,“ dodáva exminister zdravotníctva.

Milióny ešte len budú vracať

Tak za I. Uhliarika, ale aj za Zuzany Zvolenskej ministerstvo porušilo zákon aj vtedy, keď neodoslalo zákonom stanoveným spôsobom úradu informácie o uzavretí dodatkov. Paradoxne sa pritom samotný rezort pod vedením Z. Zvolenskej dovolával preverenia tejto zákazky.

Ešte koncom roka 2013 od nich ministerstvo financií, na základe spomínaného auditu, žiadalo vrátiť 10 percent z peňazí, ktoré dostali v rámci Operačného programu Informatizácia spoločnosti. Vďaka kontrole ÚVO sa zdravotníckemu rezortu podarilo odsunúť vrátenie peňazí a podľa jej hovorkyne do dnešného dňa o to ani neboli oficiálne požiadaní.

Podľa vyjadrenia rezortu Petra Kažimíra k tomu ale dôjde. Späť bude chcieť zhruba 3,8 milióna eur. „Čiastka súvisiaca s vrátením neoprávnených výdavkov za projekt Elektronické služby zdravotníctva sa odvíja od výsledku kontroly ÚVO a nesúvisí s predlžovaním projektu ani so zrušením tendra na Národný zdravotnícky informačný systém,“ dodáva tlačové oddelenie ministerstva financií.

Slovensku v súčasnosti hrozí, že príde až o 25 miliónov eur z eurofondov z Operačného programu zdravotníctvo. Na záchranu má iba deväť mesiacov.

Viac o téme sa dočítate v článku Na zdravotnícke projekty doplatíme 25 miliónov eur v novom vydaní týždenníka TREND 9 / 2015 teraz v predaji, v online archíve a v digitálnych kioskoch pre Android a iOS.

E-health: Tender bol protizákonný, čas sa kráti, milióny sú v ohrození
Zdroj: mooko1979

TREND 9/2015