Dve dávky vakcíny proti chorobe covid-19 od spoločností Pfizer/BioNTech poskytujú zhruba 70-percentnú ochranu pred hospitalizáciou. Vyplýva to z juhoafrickej štúdie, o ktorej informovala agentúra Reuters.

Výskum podľa nej zrejme ukazuje, ako táto očkovacia látka chráni pred novým variantom koronaviru, ktorý sa v JAR začal šíriť v posledných týždňoch. Zo štúdie vyplynulo, že dve dávky vakcíny poskytujú 70-percentnú ochranu pred hospitalizáciou a 33-percentnú ochranu pred infekciou.

Pokles ochrany oproti delte

Autori štúdie uviedli, že terajšie výsledky predstavujú pokles oproti 80-percentnej ochrane pred nákazou a 90-percentnej ochrane pred hospitalizáciou, ktoré vedci v JAR namerali počas vlny infekcií spôsobených variantom delta. Tá je považovaná za celosvetovo dominantnú a najnákazlivejšiu variantu.

Holanďanom začne čiastočný lockdown, na vine je rekordný nárast prípadov.
Neprehliadnite

Oxfordská štúdia potvrdila výrazný pokles účinnosti vakcín Pfizeru aj AstraZenecy

Pri variante omikrón ale odborníci predpokladajú, že sa šíria ešte rýchlejšie. Výskum tiež dospel k záveru, že počas terajšej vlny infekcií je vyššie riziko opätovnej nákazy ako u tých predchádzajúcich. Riziko hospitalizácie s ochorením covid-19 u dospelých ale kleslo o 29 percent v porovnaní s prvou vlnou.

O zhruba 20 percent vzrástlo riziko hospitalizácie a vážnych komplikácií u detí, hoci je u nich veľmi nízka sedemdňová incidencia. Najväčší juhoafrický správca súkromného zdravotného poistenia, spoločnosť Discovery Health, ktorý štúdiu nechal spracovať, varoval, že výsledky štúdie sú predbežné.

Testovanie žiačky základnej školy domácim antigénovým samotestom na ochorenie Covid-19 pred pondelkovým nástupom do školy, 4. októbra 2021 v Trenčianskych Stankovciach. Výsledok testu rodičia oznamujú škole prostredníctvom školského informačného systému EduPage. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

V Čechách sa rozširuje omikron, nakazený je ďalší školák z južnej Moravy

Viac ako 200-tisíc testov

Výskum je založený na 211 000 pozitívnych testoch z obdobia od 15. novembra do 7. decembra. Pri 78 000 pozitívnych testoch sa predpokladá, že išlo o variant omikrón, aj keď ju zatiaľ nepotvrdilo genetické sekvenovanie. Juhoafrickí vedci doteraz vďaka sekvenovaniu potvrdili približne 550 prípadov omikrónu.

Na nový variant koncom minulého mesiaca upozornila práve Juhoafrická republika. Denný počet nakazených sa odvtedy zvýšil na priemerne 20 000 prípadov denne. Mnoho krajín zaviedlo cestovné obmedzenia pre niekoľko krajín južnej Afriky. JAR očkuje látkami od spoločnosti Pfizer a Johnson&Johnson. Zhruba 60-miliónová krajina doteraz podala cez 20 miliónov dávok od Pfizeru.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 na železničnej stanici v Košiciach 26. novembra 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

V Londýne tvorí variant omikron 40 percent zo všetkých infikovaných, šíri sa veľmi rýchlo