Saudská Arábia odmieta kritiku, ktorá sa na krajinu zniesla po rozhodnutí skupiny OPEC+ z minulého týždňa znížiť ťažbu ropy. Kritika podľa nej nie je založená na faktoch a zníženie ťažby je v záujme spotrebiteľov i producentov, uviedlo saudské ministerstvo zahraničia vo vyhlásení.

Rijád rozhodnutia obhajuje

Rozhodnutie OPEC+ bolo prijaté na základe konsenzu a zohľadnilo rovnováhu ponuky a dopytu. Jeho cieľom bolo zohľadniť nestabilitu na trhu, píše sa vo vyhlásení. Skupina OPEC+ zahŕňa členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a ich spojencov na čele s Ruskom.

Americký prezident Joe Biden na začiatku tohto týždňa uviedol, že rozhodnutie OPEC+ bude mať vplyv na vzťahy medzi USA a Saudskou Arábiou. Skupina oznámila zníženie ťažby o dva milióny barelov denne po týždňoch lobovania zo strany USA proti takémuto kroku.

Kritika zo Spojených štátov

USA obvinili Saudskú Arábiu, že sa podbíja Moskve, ktorej vadí snahy Západu o obmedzenie cien ropy v reakcii na inváziu na Ukrajinu. Krok OPEC+ vyvolal vo Washingtone obavy z možného zvýšenia cien benzínov pred novembrovými voľbami, v ktorých sa Bidenovi demokrati budú snažiť udržať kontrolu nad Snemovňou reprezentantov a Senátom.

Vo vyhlásení sa uvádza, že USA žiadali, aby OPEC+ svoje rozhodnutie o mesiac odložil. Podľa Saudskej Arábie však všetky ekonomické analýzy naznačili, že odloženie o mesiac by malo negatívne ekonomické dôsledky.

Saudská Arábia tiež uviedla, že svoje vzťahy so Spojenými štátmi považuje za strategické a zdôraznila význam vzájomného rešpektu, napísala agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

OPEC
Neprehliadnite

Ekonomiky sa spomaľujú, OPEC v reakcii znižuje odhady rastu dopytu po rope